Badminton – Prague Open: Półfinał Adama i Miłosza

Adam Cwalina i Miłosz Bochat awansowali do półfinału badmintonowego turnieju Prague Open. Dziś nasz debel wygrał dwa trudne mecze. Odpadł niestety mikst Paweł Pietryja – Aneta Wojtkowska.

Adam Cwalina jakieś dwa lata temu zapytany przeze mnie w wywiadzie o największy polski talent/największą nadzieję polskiego badmintona bez wahania odpowiedział: Miłosz Bochat. Po igrzyskach w Rio z gry w kadrze zrezygnował deblowy partner Cwaliny, Przemysław Wacha i otworzyła się droga do stworzenia nowej pary, która może „coś” zwojować w europejskim badmintonie. Zadebiutowali (niezbyt udanie) w Polish International, w stolicy Czech widać już efekty wspólnych treningów i gier. Lepsze zrozumienie, pełniejsza komunikacja i uzupełnianie się na korcie. Efekty widać od razu – Cwalina i Bochat są już w półfinale tego licznie obsadzonego turnieju, dziś zagrali dwa naprawdę dobre mecze. Rano, w drugiej jeszcze rundzie zmierzyli się z Hindusami Vighnesh Devlekar i Rohan Kapoor. Trudno było typować faworyta w tym spotkaniu, Azjaci są w badmintonie zawsze groźni, nawet ci mało znani i teoretycznie nisko notowani. Tym razem zaskoczenia nie było. Polski debel był wyraźnie lepszy, prowadząc w obu setach od pierwszej do ostatniej wymiany.

Trudniejsze zadanie czekało Polaków w ćwierćfinale, gdzie rywalami byli rozstawieni z dwójką Irlandczycy Joshua i Sam Magee. Mecz świetnie zaczęli nasi gracze, obejmując prowadzenie 5:0. To na długo ustawiło grę, jednak Irlandczycy nie złożyli broni i krok po kroku odrabiali straty. Do remisu udało im się doprowadzić przy stanie 16:16. Gra „punkt za punkt” trwała aż do wyniku po 20. Wtedy nasz debel zdobył dwa kolejne punkty i set zapisał na swoim koncie. Przez większość czasu drugiego seta na prowadzeniu byli bracia Magee, ich przewaga maksymalnie sięgnęła jednak tylko 3 punktów. Od stanu 11:14 polski debel zanotował kapitalną serię siedmiu wygranych wymian, potem jeszcze stracił dwa punkty, ale seta ostatecznie wygrał do 16, zapewniając sobie awans do półfinału.

Heroiczny bój w drugiej rundzie stoczyli Paweł Pietryja i Aneta Wojtkowska, rozstawieni w turnieju mikstowym z czwórką. Ich rywalami byli Francuzi Ronan Labar i Audrey Fontaine. Pierwszego,m bardzo wyrównanego seta wygrali Francuzi, którzy zaczynają w tym sezonie wspólne granie. Drugi set, wygrany przez Pawła i Anetę bezdyskusyjnie do 9, dawał nadzieję na końcowy sukces i awans do ćwierćfinału. Niestety w decydującej partii znów nieznacznie lepsi okazali się rywale.