Eliminacje Eurobasketu: Nadal niepokonani

Wciąz niepokonani pozostają Polacy w eliminacjach do przyszłorocznego Eurobasketu. Dziś nasi koszykarze wygrali wyjazdowy mecz z Portugalią 81:74 i z kompletem zwycięstw są o krok od kwalifikacji na turniej finałowy.

Początek meczu nie zapowiadał zwycięstwa naszego zespołu. W pierwszych minutach byliśmy bardzo nieskuteczni, a nasza obrona funkcjonowała niczym szwajcarski ser. Po trzech minutach gry Portugalczycy prowadzili 8:0, wtedy pierwsze punkty zdobył Ponitka, jak sie potem okazało najskuteczniejszy gracz w naszej ekipie. Polacy wkrótce odrobili straty dzięki sześciu celnym rzutom wolnym, ale Portugalczycy znów odskoczyli. Pierwsze prowadzenie dał nam Waczyński w siódmej minucie gry. Pierwsza kwarta ostatecznie zakończyła się jednopunktowym zwycięstwem Polaków.

O ostatecznym zwycięstwie zadecydowała druga kwarta, ktorą Polacy zagrali bardzo dobrze – i w ataku i w obronie. Jeszcze na jej początku Portugalczycy dotrzymywali krpku rozkręcającym się naszym koszykarzom, jednak w  zupływem czasu przewaga naszej ekipy rosła i w przerwie wynosiła 9 punktów. Prócz Ponitki w tych 10 minutach najlepiej zaprezentowali się Czyż i Hrycaniuk.

Portugalczycy przebudzili się po przerwie. Zaczęli trafiać z dystansu, dzięki czemu znów zbliżyli się na dystans dwóch punktów. Nasz zespół przebudził się w samą porę p przy stanie 49:47 „odpalili Waczyński i Zamojski, swoje dorzucił Czyż i Polacy utrzymali prowadzenie, choć po 30 minutach wynosiło ono tylko 4 punkty.

W ostatniej kwarcie sprawy w swoje ręce wzięli Ponitka i Slaughter, którzy skutecznie rzutami z dystansu i półdystansu pozbawili Portugal;czyków na zwycięstwo w tym meczu. Nie było to porywające widowisko, Polacy grali momentami slabo, liczy się jednak zwycięstwo i komplet punktów. W drugim meczu naszej grupy Białoruś wygrała z Estonią. Jeśli w środę Poalcy wygrają z nimi w Toruniu, zapewnią sobie występ na Eurobaskecie.

Portugalia – Polska 74:81 (24:25, 12:20, 21:17, 17:19
Polska: Ponitka 20, Czyż 15, Zamojski 15, Slaughter 12, Waczyński 10, Koszarek 6, Gielo 4, Hrycaniuk 4, Sokołowski 2