Hokej na lodzie kobiet – Kwalifikacje olimpijskie: Wspaniałe zwycięstwo Polek w drodze do Pjongczang

Po nieudanym początku turnieju kwalifikacyjnego i porażce z gospodyniami, reprezentantki Polski kapitalnie zaprezentowały się w drugim spotkaniu turnieju. Tym razem po emocjonującym spotkaniu pokonały zawodniczki z Wysp Brytyjskich 4:3, zachowując tym samym szanse na awans do dalszej fazy kwalifikacji.

Do dzisiejszego meczu w roli faworytek przystępowały Brytyjki, które na turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk odniosły już jedno zwycięstwo. Polki nie zamierzały się jednak poddawać po wczorajszej porażce.

Początek spotkania nie należał do pasjonujących. Obie drużyny przez pierwsze minuty wzajemnie się badały, co przełożyło się na nieliczne akcje podbramkowe. Powoli jednak inicjatywę przejmowały biało – czerwone, które zaczęły coraz mocniej atakować. Po kilku nieudanych próbach, nareszcie w 12. minucie wynik po akcji drużynowej otworzyła Magdalena Czaplik. Polki nie zamierzały jednak na tym poprzestać i raptem po 20 sekundach, za sprawą Karoliny Późniewskiej podwyższyły wynik na 2:0. Takim też rezultatem zakończyła się pierwsza tercja.

Na drugą tercję Polki wychodziły w przewadze zawodniczki, gdyż w ostatnich sekundach pierwszej odsłony dwuminutową karę otrzymała Bethany Hill. Niestety naszym reprezentantkom nie udało się wykorzystać tego faktu, a tuż przed powrotem Brytyjki na taflę, w przeciwnym kierunku powędrowała Patrycja Sfora. Grające 5 na 4 zawodniczki z Wysp Brytyjskich perfekcyjnie wykorzystały nadarzającą się szansę. Po kapitalnej akcji Angeli Taylor, Martyna Sass była zmuszona do kapitulacji. W tym fragmencie spotkania, z każdą minutą uwidaczniała się dominacja Brytyjek, które stwarzały sobie dogodne okazje. W końcu dopięły swego w 28. minucie spotkania. Shannon Douglas po asyście Sophie Herbert pewnie umieściła krążek w bramce Sass. Na szczęście remis na tablicy wyników nie utrzymał się zbyt długo. Po dwóch minutach od wyrównania, dzięki bramce Joanny Strzeleckiej, Polki ponownie objęły prowadzenie, które utrzymały do drugiej przerwy.

Ostatnia tercja rozpoczęła się od mocnego akcentu w wykonaniu naszych reprezentantek. Kamila Wieczorek wpakowała krążek do bramki Nicole Jackson, podwyższając wynik na 4:2. Wówczas nastąpił kryzys w poczynaniach Polek, które przez pozostałą część meczu głównie się broniły. Brytyjki były w stanie zdobyć jedynie kontaktową bramkę w 59. minucie spotkanie, wykorzystując fakt gry w przewadze. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem polskich hokeistek 4:3, które zachowują jeszcze szanse na awans do kolejnej fazy kwalifikacji.

W drugim dzisiejszym pojedynku grupy G kwalifikacji olimpijskich, gospodynie turnieju – Kazaszki pewnie pokonały outsiderki tych zmagań, czyli Meksykanki 3:1.

Wielka Brytania – Polska 3:4 (0:2, 2:1,1:1)
Kazachstan – Meksyk 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)