Hokej na lodzie – Kwalifikacje olimpijskie: Niemcy dołączają do Norwegów i Słoweńców

W dniach od 1 do 4 września w trzech różnych miastach Europy, hokeiści walczyli o przepustki na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang. W Rydze najlepsi okazali się Niemcy i to oni wraz z Norwegami i Słoweńcami przedstawią się w Korei Południowej.

Pierwsze dwa dni – faworyci górą

Już po pierwszym dniu było wiadomo, że o awans powalczą gospodarze turnieju oraz Niemcy. Podopieczni Harldsa Vasiljevsa nie dali większych szans Austriakom (8:1), a nasi zachodni sąsiedzi rozgromili Japończyków 5:0.

Dzień później Niemcy potwierdzili swą formę, strzelając aż sześć bramek Austriakom. Dodatkowo hokeiści Marco Sturma nie inkasowali. Z kolei Łotysze mieli małe problemy z ograniem Japończyków. Co prawda gospodarze prowadzili już w meczu 2:0, ale bramka kontaktowa Shuhei Kuji nieco zdramatyzowała ostanie minuty spotkania. Hokeistom z Azji nie udało się sprawić niespodzianki dzięki drugiemu trafieniu w tym meczu Andrisa Dzerinsa, który tym samym ustalił końcowy rezultat 3:1.

Rozstrzygnięcia

W niedzielę jako pierwsi na lodzie ukazali się Austriacy oraz Japończycy. W meczu, którego stawką było tylko 3. miejsce w grupie, lepsi okazali się ci pierwsi. Dzięki bramkom Grabnera, Kristlera oraz Raffla, podopieczni Grega Thomsona zwyciężyli 3:0. W meczu o awans gospodarze zmierzyli się z Niemcami, którzy w po dwóch spotkaniach jeszcze nie stracili gola.

Lepiej do spotkania przystąpili nasi zachodni sąsiedzi. W 17. minucie wynik meczu otworzył Leon Draisaitl, który wykorzystał grę w przewadze. Kilka minut po rozpoczęciu drugiej tercji na 2:0 podwyższył Felix Schutz. Dla zawodnika Rogle Angelholm było to już piąte trafienie na tym turnieju. Jednak Łotysze nie zamierzali składać broni i jeszcze przed zakończeniem drugiej tercji zdołali zdobyć bramkę kontaktową. W 47. minucie gospodarze doprowadzili do remisu, a konkretnie uczynił to Martins Karsums.

Do najważniejszych wydarzeń doszło w 55. minucie. Najpierw w czasie 54:37 na ławkę kar powędrował Kaspars Daugavins. Niemcy nie zwlekali zbyt długo z wykorzystaniem przewagi. Już po 14 sekundach Tom Kuhnhackl zdobył, jak się później okazało, zwycięską bramkę. Dzięki temu zwycięstwu to hokeiści Marco Sturma wystąpią na ZIO w Pjongczang.

Niemcy – Japonia 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)
Austria – Łotwa 1:8 (1:2, 0:3, 0:3)

Niemcy – Austria 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)
Łotwa – Japonia 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Japonia – Austria 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Łotwa – Niemcy 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)