Hokej na lodzie – Kwalifikacje olimpijskie: Norwescy hokeiści pojadą na igrzyska

Reprezentacja Norwegii wygrała turniej kwalifikacyjny rozgrywany w Oslo i zapewniła sobie awans do igrzysk olimpijskich w Pjongczang. Norwegowie przegrali na inaugurację z Kazachstanem, ale pokonali później Włochów i Francuzów.

Inauguracja dogrywek

Mecze w pierwszym dniu zakończyły się dopiero w dogrywkach. W pierwszym spotkaniu turnieju w Jordal Amfi Classic w Oslo Francuzi grali z Włochami. Po regulaminowych 60 minutach na tablicy wyników widniał remis 1:1. Bramki padały w drugiej tercji a zdobywali je Diego Kostner dla Włochów i Florian Czakiaczwili dla Francuzów. W 27. sekundzie dogrywki zwycięskie trafienie dla „Trójkolorowych” zdobył z kontrataku Stephane da Costa.

Drugie spotkanie również zakończyło się w dogrywce. Po bezbarwnej pierwszej tercji drugą tercję Kazachstan wygrał 3:1. Gospodarze nie poddali się, w końcówce wycofali bramkarza i to przyniosło efekt. Najpierw bramkę zdobył Jonas Holos, potem Norwedzy grając w przewadze ponownie wycofali bramkarza. Wyrównujące trafienie na 14 sekund przed końcem trzeciej tercji zdobył Anders Bastiansen. To jednak zwycięstwa gospodarzom turnieju nie dało. W 31. sekundzie dodatkowej części gry decydującą bramkę zdobył Brandon Boczeński.

Drugi dzień dniem wyłonienia dwóch kandydatów do awansu

Francja i Norwegia jako jedyne zespoły w tym turnieju zachowały szanse na awans do igrzysk olimpijskich. Początek meczu Kazachstanu z Francją zapowiadał drugie zwycięstwo Kazachów. Już w 20. sekundzie starcia wynik otworzył Nigel Dawes. Jeszcze przed przerwą „Trójkolorowi” zdołali wyjść na prowadzenie. W drugiej tercji nic wielkiego się nie działo. Kazachstan nie potrafił obronić strat, a wynik na 4:1 w końcówce meczu ustanowili Damien Fleury i Florian Douay.

4:1 wygrała także Norwegia, co przekreśliło szanse Kazachstanu i Włoch na awans do igrzysk olimpijskich. Gospodarze wypracowali sobie już w pierwszej części gry, kiedy to objęli prowadzenie 2:0. W drugiej tercji bramkę kontaktową dla Italii zdobył Tommaso Trawersa. W trzeciej tercji Norwegia dwukrotnie wykorzystała grę w przewadze.

Norwegia wygrywa z Francją i zagra na igrzyskach

W meczu drużyn nie mających już szans na awans do igrzysk Kazachowie pokonali Włochów. Jako pierwsi do bramki rywali trafili hokeiści Italii, a konkretnie Giullo Scandella. Kazachowie szybko odpowiedzieli grając w przewadze. Kazachstan wyszedł na prowadzenie po trafieniu Brandona Bocheńskiego. Jeszcze przed końcem drugiej tercji wyrównał w przewadze liczebnej Tommaso Trawersa. Zwycięską bramkę dla Kazachstanu w osłabieniu zdobył Roman Starczenko.

Mecz Norwegii z Francją był rozstrzygający dla losów awansu do igrzysk w Pjongczang z grupy F. Pierwsi na prowadzenie wyszli „Trójkolorowi” dla których trafił na samym początku drugiej tercji Yorick Treille. Chwilę później nie frasobliwość francuskiej obrony wykorzystał Mats Zuccarello. Norwegowie mogli wyjść na prowadzenie, lecz zdobyta przez nich bramka nie została zaliczona przez sędziów. Spotkanie było bardzo wyrównane, zawodnicy obu drużyn dawali z siebie wszystko. Na 5 minut przed końcem na ławkę kar odesłany został Florian Douay. Norwegowie to wykorzystali, bramkę w ogromnym zamieszaniu zdobył Mattias Norstebo. W końcówce Francuzi wycofali bramkarza, ale gospodarze turnieju skutecznie się bronili i zapewnili sobie awans do igrzysk.

Francja – Włochy 2:1 (0:0,1:1,0:0,1:0)
Kazachstan – Norwegia 4:3 (0:0,3:1,0:2,1:0)

Francja – Kazachstan 4:1 (2:1,0:0,2:0)
Norwegia – Włochy 4:1 (2:0,0:1,2:0)

Włochy – Kazachstan 2:3 (1:1,1:1,0:1)
Norwegia – Francja 2:1 (0:0,1:1,1:0)