Hokej na lodzie – Puchar Świata: Kanada i Europa zagrają w wielkim finale

Reprezentacje Kanady i Europy zagrają w finale Pucharu Świata w Toronto. Gospodarze pokonali Rosję, a Europa rozprawiła się z drużyną Trzech Koron.

Kanadyjczycy byli faworytami i z tej wywiązali się perfekcyjnie. Reprezentacja kraju klonowego liścia bez większych problemów wygrała grupę i w półfinale zmierzyła się z Rosją, która rzutem na taśmę awansowała do dalszej części rozgrywek. W tercji otwarcia padła tylko jedna bramka. W 8. minucie spotkania swoje trzecie trafienie w tym turnieju zaliczył Sidney Crosby. Hokeiści Sbornej nie poddali się, najpierw Nikita Kuczerow wyrównał, a bramkę na 2:1 dla gości zdobył Jewgienij Kuzniecow. Rosjanie prowadzili tylko przez minutę. Wyrównującą bramkę strzelił Brad Marchand, który na początku ostatniej tercji wyprowadził swój zespół na prowadzenie, którego Kanada nie oddała już do końca spotkania. Po golach Corey’a Perry’ego i Johna Tavaresa gospodarze turnieju, który powrócił do hokejowego kalendarza po 12 latach przerwy prowadzili już 5:2. Na 9 sekund przed końcową syreną Artemi Panarin ustalił wynik na 3:5.

Do rozstrzygnięcia potrzebny był dodatkowy czas gry. Pierwsza tercja zakończyła się rezultatem 0:0. W drugiej odsłonie meczu trafili Nicklas Backstrom i Matej Gaborik. Europa objęła prowadzenie po trafieniu Słowaka Tomasa Tatara w pierwszych sekundach trzeciej części gry. Szwedzi nie poddali się, a do dogrywki doprowadził niecałe 5 minut przed końcem tercji Erik Karlsson. Europejczycy awans do finału zawdzięczają Tatarowi, który zdobywając swoje drugie trafienie w tym meczu w dogrywce dał największej sensacji turnieju awans do wielkiego finału.

Wyniki półfinałów:

Kanada – Rosja 5:3 (1:0,1:2,3:1)

Szwecja – Europa 2:3 ( 0:0,1:1,1:1,0:1)

W finale zmierzą się Kanadyjczycy i Europejczycy, zwycięzcę poznamy po 2 albo 3 meczach. Finał Pucharu Świata rozgrywany jest do 2 zwycięstw uzyskanych przez jedną z drużyn. Zespoły zmierzyły się już ze sobą w meczu fazy grupowej, tam wyraźnie lepsi byli Kanadyjczycy, którzy nie wyobrażają sobie porażki w finale.