Hokej na lodzie – Puchar Świata: Znamy półfinalistów turnieju, klęska USA

Puchar Świata powrócił po wielu latach przerwy i podobnie jak 12 lat temu rozgrzewa kibiców hokeja na lodzie do czerwoności. W Toronto zakończyła się faza grupowa, awans do półfinału wywalczyły Kanada, Europa, Szwecja i Rosja.

Grupa A

Turniej rozpoczął się od niespodziewanego rezultatu. Złożona z reprezentantów Słowacji, Słowenii, Francji czy Niemiec ekipa Europy nie dała żadnych szans Amerykanom. Faworyci turnieju przegrali 0:3. Od mocnego uderzenia turniej rozpoczęli Kanadyjczycy, którzy aż 6:0 wygrywali z drużyną Czech.
W drugiej kolejce swoją zwycięską passę kontynuowali zawodnicy Europy, którzy potrzebowali dogrywki, aby 3:2 pokonać Czechów, którzy pożegnali się z szansami na awans do 1/2 finału. Zapowiadany jako najciekawszy mecz fazy grupowej pomiędzy Kanadyjczykami i Amerykanami był dla tych drugich ostatnią deską ratunku. Dla gospodarzy liczyły się nie tylko 2 punkty, ale także prestiż. Spotkanie to z trybun oglądała jak do tej pory największa liczba osób. Większość z nich przybyła do Air Canada Centre, aby kibicować hokeistom z kraju klonowego liścia. Kibice ci nie zawiedli się na swoich zawodnikach. Chociaż na początku meczu Amerykanie objęli prowadzenie to jeszcze przed końcem pierwszej tercji Kanada strzeliła 3 bramki. Dwie bramki zdobył Matt Duchene, a spotkanie zakończyło się rezultatem 4:2 i odpadnięciem hokeistów USA z turnieju.
W meczu o pierwsze miejsce w grupie swoją świetną dyspozycję potwierdzili Kanadyjczycy, którzy 4:1 ograli Europę. Turnieju do udanych nie mogli zaliczyć Amerykanie, którzy na zakończenie przegrali 3:4 z reprezentacją Czech.

Grupa B

Pierwszy mecz grupy B okazał się spotkaniem ostatecznie dwóch najlepszych ekip tej grupy. Między 11. a 13. minutą drugiej odsłony gry Szwedzi praktycznie zapewnili sobie zwycięstwo nad Rosją. Sborną stać było w ostatniej tercji zdobycie tylko jednej bramki. Drużyna Ameryki Północnej to zespół składający się z amerykańskich i kanadyjskich hokeistów do lat 23. W meczu z Finlandią młodzi zawodnicy popisali się zgraniem i dużymi umiejętnościami co przeniosło się na pokonaniem Finlandii 4:1.
Ameryka Północna nie sprostała zadaniu pokonania Rosji. W trakcie 6 minut drugiej tercji Rosjanie strzelili 4 bramki i mimo determinacji hokeistów do lat 23 wygrali 4:3. W drugim spotkaniu tej kolejki Szwecja okazała się lepsza od Finlandii wygrywając 2:0. Tym samym Finowie pożegnali się z szansami na wyjście z grupy.
W meczu Ameryki Północnej ze Szwecją nie należało przegapić pierwszej tercji, którą 3:2 wygrał zespół skonstruowany specjalnie na Puchar Świata. W trzeciej tercji Szwedzi wyrównali i byliśmy świadkami dogrywki, którą na swoją korzyść po bramce Nathan Mackinnona rozstrzygnęli hokeiści Ameryki Północnej, który później trzymali kciuki za Finów. Skandynawowie przegrali 0:3 z Rosją i również odpadli z turnieju.