Hokej na lodzie: Puchar Świata znów w rękach Kanady

Niespodzianki nie było, bo i być nie mogło. Hokeiści Kanady triumfowali w Pucharze Świata, który minionej nocy zakończył się w Toronto. Po niesamowitej końcówce w drugim meczu finałów pokonali Team Europe 2:1.

...

Team Europe to prawdziwa rewelacja pierwszego od 12 lat Pucharu Świata. Mało kto spodziewał się, że zbieranina graczy z Austrii, Danii, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Słowacji, Francji i Norwegii będzie w stanie wyrzucić z turnieju Stany Zjednoczone, mało kto spodziewał się ich zwycięstwa w półfinale nad Szwedami, mało kto spodziewał się wyrównanej walki w finale z dominatorami światowego hokeja ostatnich lat – Kanadyjczykami.

Rzeczywistość przyniosła jednak zgoła inny scenariusz. Już w pierwszym meczu finałów, rozgrywanych w systemie do dwóch zwycięstw, podopieczni trenera Ralpha Kruegera byli bardzo blisko zwycięstwa ostatecznie przegrywając 1:3.

W drugim wydawało się, że nic nie może odebrać im upragnionej wygranej i doprowadzenia do remisu w serii 1-1. Jeszcze na trzy minuty przed końcem Europejczycy prowadzili 1:0 po bramce Słowaka Zdeno Chary. Wtedy do wyrównania ładnym strzałem spod niebieskiej doprowadził Patrice Bergeron i wszystko zaczęło się od nowa.

Wydawało się, że o zwycięstwie zadecyduje dogrywka, gdy na 44 sekundy przed końcem Toews w znakomity sposób odnalazł przed bramką Marchanda, a ten świetnym strzałem pokonał Jaroslava Halaka dając Kanadzie upragnione zwycięstwo. Hokeiści z Kraju Klonowego Liścia po raz drugi triumfowali w Pucharze Świata – w 2004 roku w finale okazali się lepsi od Finlandii – 3:2.

MVP turnieju trafiło do Sidney’a Crosby’ego, który w siedmiu spotkaniach zdobył trzy bramki i zaliczył siedem asyst. Oprócz niego w drużynie marzeń znalazło się trzech innych Kanadyjczyków – Jonathan Toews (3G, 2A), Brad Marchand (5G, 3A) oraz bramkarz Carey Price (95,7%). Dwójkę najlepszych obrońców stanowili Szwed Erik Karlsson oraz Amerykanin Shayne Gostisbehere.