Kajakarstwo górskie – PŚ: Udany występ Hedwiga w Tacen, Polaczyk poza finałem

Grzegorz Hedwig (C1) wywalczył 7. lokatę w zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie górskim, które rozegrane zostały w słoweńskim Tacen. Do finału kajakarzy nie awansował tym razem Mateusz Polaczyk. Aktualny wicemistrz świata został sklasyfikowany na 17. pozycji. Zawody w Słowenii zakończył tegoroczną rywalizację w PŚ.

Podczas dzisiejszych zmagań w Tacen bardzo dobrze spisywał się Grzegorz Hedwig. Nasz olimpijczyk z Rio awansował do finału kanadyjkarzy z trzecim czasem półfinału, tracąc do zwycięzcy jedynie sekundę i 20 setnych. Najlepszy wynik uzyskał Amerykanin Casey Eichfeld (105.47), natomiast drugi był Słowak Martin Martikan (+0.36). W finale zwyciężył Słoweniec Benjamin Savsek. Drugi zawodnik ubiegłorocznej edycji PŚ trasę slalomową pokonał bezbłędnie, podobnie jak kolejnych pięciu zawodników końcowej klasyfikacji zawodów. Na 7. pozycji start zakończył Grzegorz Hedwig, który popełnił jeden błąd na bramkach i zakończył występ z rezultatem 77.66. Na drugiej pozycji uplasował się Słowak Aleksander Slafkovsky (+0.64) a trzecią lokatę wywalczył zwycięzca półfinału Amerykanin Casey Eichfeld (+2.45).

Poza Hedwigiem, start w zawodach PŚ w Tacen zaliczył także Przemysław Plewa, który odpadł w eliminacjach (46. miejsce).

W klasyfikacji generalnej PŚ najlepszy okazał się Słowak Aleksander Slafkovsky z wynikiem 290 pkt. Najwyżej z Polaków został sklasyfikowany Grzegorz Hedwig. Olimpijczyk z Rio wywalczył 18. lokatę (129).

46. Przemysław Plewa (Polska)

Miejsca w finale zabrakło niestety dla polskich kajakarzy. Najbliżej awansu był nasz wicemistrz świata z Londynu, Mateusz Polaczyk, który w półfinale został sklasyfikowany na 17. miejscu. Niestety z pierwszej trójki klasyfikacji generalnej PŚ wypadł Dariusz Popiela. Zawodnik Startu Nowy Sącz w półfinale był dopiero 25. Zupełnie posypał się olimpijczyk z Rio, Maciej Okręglak. Polak dwukrotnie ominął bramki na trasie i zajął ostatnią lokatę z fatalnym czasem 102.63s. W finale zwyciężył reprezentant gospodarzy Peter Kauzer. Zwycięzca ubiegłorocznej edycji PŚ uzyskał rezultat 69.89. Drugi był Brytyjczyk Bradley Forbes-Cryas (+0.28), a na trzecim miejscu uplasował się Japończyk Kazuya Adachi (+2.49).

W klasyfikacji generalnej PŚ zwyciężył Francuz Mathieu Biazizzo (224 pkt.), przed Czechem Vitem Prindisem (222). Trzecie miejsce wywalczył drugi w Tacen Brytyjczyk Bradley Forbes-Cryans (211). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Dariusz Popiela, który zaliczył bardzo udany sezon. Przez większą część zmagań zawodnik Spójni Warszawa utrzymywał się na podium klasyfikacji generalnej. W wyniku dwóch słabszych startów – w ubiegłym tygodniu w Pradze i dziś w Tacen – niestety spadł na 10. lokatę (183).