Kajakarstwo górskie – PŚ: Zwolińska blisko podium, kuzyni Skantar nie zwalniają tempa

Klaudia Zwolińska zajęła 5. miejsce w Pucharze Świata w kajakarstwie górskim, które od piątku odbywają się w Pradze. Dla 18-letniej zawodniczki Startu Nowy Sącz jest to największe osiągnięcie w karierze seniorskiej. Na dziesiątej lokacie w C2 uplasowali się Filip i Andrzej Brzezińscy. Zwyciężyli mistrzowie olimpijscy z Rio, kuzyni Ladislav i Peter Skantar.

Klaudia z bardzo dobrej strony pokazała się już w półfinale gdzie z wynikiem 109.11 zajęła 5. lokatę, tracąc 4.44 sekundy do zwyciężczyni Ricardy Funk z Niemiec (104.67). Drugą lokatę zajęła Marta Martinez (+3.33), a trzecią Karolina Gulaskova (+3.70). Sporą niespodzianką półfinału było odpadnięcie z dalszej rywalizacji Jessici Fox. Brązowa medalistka igrzysk w Rio zakończyła start dopiero na 17. lokacie. Dwa oczka niżej sklasyfikowana została druga z Polek, Natalia Pacierpnik. Olimpijska z Londynu i Rio popełniła aż 4 błędy przy pokonywaniu bramek i w konsekwencji straciła do liderki Funk aż 11.95 sekundy.

W finale Klaudia Zwolińska potwierdziła wysoką formę. Polka mimo dwóch błędów na bramkach uzyskała całkiem dobry łączny wynik 116.50. Zawodniczka Startu Nowy Sącz utrzymała pozycję z półfinału i zakończyła zawody na bardzo dobrej, 5. lokacie (+7.91). W zawodach zwyciężyła Ricarda Funk (108.59), przed Brazylijką  Aną Satilą (+2.16) i Słowenką Evą Tercelj (+2.78). Najlepsza z Czeszek, Veronika Vojtova musiała zadowolić się 4. pozycją (+3.72).

34. Sara Ćwik (Polska)

W finale kanadyjek dwójek (C2) znakomitą formę z igrzysk w Rio utrzymali Słowacy Ladislav i Peter Skantar. Mistrzowie olimpijscy wygrali z czasem 108.29 i pokonali drugich Niemców Robert Behling/Thomas Becker różnicą 2.66 sekundy. Na trzecim miejscu uplasowali się Czesi Ondrej Karlovsky/Jakub Jane (+5.53). Z polskich par do finału zdołali awansować jedynie bracia Filip i Andrzej Brzezińscy. Byli mistrzowie świata juniorów spisali się w nim jednak słabo. Z wynikiem 119.90 zajęli ostatnią, 10. lokatę. Olimpijczycy z Rio – Marcin Pochwała i Piotr Szczepański zakończyli start w zawodach na półfinale (11. lokata), podobnie jak Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak (16).