Kolarstwo – ME: Dobry wynik Nerlo ze startu wspólnego

Pierwsze wyścigi ze startu wspólnego na Mistrzostwach Europy w kolarstwie szosowym za nami. W pierwszym z nich z dobrej strony pokazała się Aurelia Nerlo. Polka ukończyła rywalizację na wysokiej, ósmej pozycji.

Juniorki jadące w Plumelec miały do przebycia pięć okrążeń trasy, z czego każde liczyło po 13,7km. Ogólnie dawało to zatem dystans 68,5km. Na trasę, wśród najlepszych juniorek z całego kontynentu, wyruszyło również pięć Polek: Aurelia Nerlo, Wiktoria Pikulik, Ewelina Sikora, Nikola Różyńska i Karolina Perekitko.

Już na początku wyścigu doszło do ataku. Do przodu wystrzeliły trzy zawodniczki, w tym Ewelina Sikora. Szybko zostały one doścignięte przez czwartą – Rosjankę Marię Novolodskaję. Peleton zareagował przytomnie. Nie szarżował tempa, ale nie pozwolił również ucieczce na zbyt dużo. W rezultacie już po kilkunastu kilometrach wszystko spaliło na panewce.

Mocne tempo na przedzie peletonu nadawały w tym momencie reprezentantki Francji. Rozciągnęły stawkę w ten sposób, że na początku ostatniego okrążenia na czele mieliśmy wyraźnie 15 zawodniczek. Wśród nich była Aurelia Nerlo. Po kolejnych kilku kilometrach do grupy udało się dołączyć kolejnym 17 kolarkom. Te jednak, z racji pogoni, miały sporo mniej sił od wspomnianej piętnastki, co zaważyło na finiszu.

Decydujące momenty miały miejsce na ostatnim podjeździe. Zawodniczki pokonały 1,8 kilometra, aby wspiąć się na Cote de Cadoudal, przy blisko 6-procentowym wzniesieniu. Tam nastąpiły ataki i ostatecznie porwanie peletonu. Najlepiej w tych warunkach sprawdziła się Niemka Liane Lippert. Na podium stanęły również Elisa Balsamo z Włoch i Sophie Wright z Wielkiej Brytanii. My możemy być natomiast bardzo zadowoleni z postawy Aurelii Nerlo. Najlepsza z Polek linię mety mijała jako ósma, ze stratą zaledwie 11 sekund do zwyciężczyni.