Kolarstwo – ME: Pawłowska 8., van Dijk mistrzynią Europy

Dziś we francuskim Plumelec ścigały się panie, które podczas jazdy indywidualnej na czas, przejechały trasę liczącą 25,4kg. W jednym wyścigu gra toczyła się o dwa komplety medali – dla kobiecej elity oraz dla orliczek, czyli zawodniczek w kategorii wiekowej U-23.

Wśród Polek najlepiej spisała się Katarzyna Pawłowska. Nasza kolarka bardzo dobrze poradziła sobie z trudami trasy. Dzięki temu zagwarantowała sobie miejsce w czołówce stawki. Trzeba jednak przyznać, że 2 minuty i 25 sekund, jakie straciła podczas przejazdu, to dosyć sporo.

Dominowały Holenderki. To one w Plumelec okazały się dziś najszybsze. Najwięcej siły okazała się mieć Ellen van Dijk i to ona, po przejechaniu 25,4-kilometrowej trasy o 18 sekund szybciej od swojej rodaczki – Anny van der Breggen – zapewniła sobie pierwszy w swojej karierze tytuł Mistrzyni Europy. Na podium, obok kolarek z Niderlandów, stanęła jeszcze Rosjanka Olga Zabelinskaya.

W rywalizacji orliczek różnice czasowe na mecie były dużo mniejsze. Do rywalizacji zgłosiły się dwie Polki. Lepiej z trasą w Plumelec poradziła sobie Alicja Ratajczyk, zajmując 26. miejsce w wyścigu ogólnym i 10. wśród orliczek. Zaledwie 24 sekundy wolniejsza była zaś Nikol Płosaj, która sklasyfikowana została na miejscu 13. wśród dziewczyn z kategorii wiekowej U-23.

Najlepszą wśród orliczek okazała się być Rosjanka Anastasia Iakovenko, do której Ratajczyk straciła zaledwie 50 sekund. Kolarka z Rosji w „dorosłym” wyścigu sklasyfikowana została na 10. pozycji. Na podium stanęły jeszcze Ksenia Tuahi (Białoruś) i Lisa Klein (Niemcy).