Kolarstwo szosowe: Brambilla przed Quintaną na szczycie, zmiany w klasyfikacji generalnej

Włoch Gianluca Brambilla wygrał bardzo emocjonujący 15. etap Vuelty. Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej umocnił się Nairo Quintana, który zajął 2. miejsce. Dużo stracili Christopher Froome i Esteban Chaves.

To co najważniejsze na etapie wydarzyło się na początku. Utworzyła się 12-osobowa ucieczka w której byli m.in. lider Nairo Quintana i Alberto Contador. W drugiej grupie znaleźli się m.in. Alejandro Valverde, Esteban Chaves, Simon Yates i Chris Froome, który w ostatniej chwili przeskoczył do tej grupy. Zwycięzca został sam bez pomocy kolegów z zespołu Sky, którzy zostali daleko z tyłu. Wśród nich był piąty kolarz generalki Leopold Konig. Strata grupy Froome’a i Chavesa wynosiła od 1,5 minuty do 3 minut.

Z biegiem upływających kilometrów ucieczka zaczęła się rozpadać. W samej końcówce odpadł również Contador, a za plecami Kolumbijczyka jechał tylko Gianluca Brambilla. Kolarz Etixxu zaatakował na 200 metrów przed metą i odniósł zwycięstwo. 3 sekundy później na metę przyjechał Quintana, trzeci był inny Włoch Fabio Felline, który stracił 25 sekund. Alberto Contador został sklasyfikowany na 6. miejscu ze stratą 34 sekund. Chaves przyjechał na metę jako 9. tracąc do zwycięzcy niecałe 2 minuty. Froome był 18. ze stratą 2 minut i 40 sekund.

Nairo Quintana powiększył aż do 3 minut i 37 sekund przewagę nad Brytyjczykiem. 20 sekund do wicelidera klasyfikacji traci Chaves, do którego tylko 5 sekund traci Alberto Contador.
Ciekawa była również walka w klasyfikacji górskiej. Na słabiej punktowanych premiach różnicę do Francuza Ellisonde zmniejszał Hiszpan Omar Fraile. Jednak Kenny Ellisonde na mecie zameldował się jako 4. i powiększył przewagę nad kolarzem zespołu Dimension-Data.