Kolarstwo szosowe – Mistrzostwa Europy: Srebro i mistrzostwo do lat 23 Katarzyny Niewiadomej

Katarzyna Niewiadoma zdobyła srebrny medal Mistrzostw Europy rozgrywanych we francuskim Plumelec. Minimalnie przed Polką finiszowała Holenderka Anna van der Breggen. Niewiadoma została mistrzynią do lat 23.

Trasa wyścigu elity kobiet była wymagająca. Na każdym z 8 okrążeń dookoła Plumelec zawodniczki podjeżdżały pod Cadoudal. Profil wyścigu sprzyjał obrończyni tytułu sprzed roku Katarzynie Niewiadomej. Na początku tempo było spokojne i nikt nie kwapił się do ataku. Na 50 kilometrów przed metą utworzyła się grupka 8 zawodniczek: Anna Plichta, Severine Eraud (Francja), Olena Pawłukina (Azerbejdżan), Anisha Vekemans (Belgia), Lucinda Brand (Holandia), Emilia Fathlin (Szwecja), Anna Stricker (Włochy) i Janine Hanselmann (Szwajcaria).

Odjazd miał już około półtorej minuty przewagi, jednak mocne tempo w peletonie narzuciły Holenderki. Na podjeździe z ucieczki ostały się tylko Brand, Plichta, Fahlin oraz Pawłukina. W grupie zasadniczej do pracy wzięły się Włoszki, które na 15 kilometrów przed metą zlikwidowały ucieczkę. Na przedostatniej wspinaczce czołówka zaczęła się rozrywać, a w walce o tytuł mistrzyni Europy zostały tylko najsilniejsze zawodniczki. A wszystko to spowodował atak Katarzyny Niewiadomej na początku podjazdu.

Na 5 kilometrów przed finiszem Polki zdecydowały się dyktować tempo w peletonie, który połączył się na płaskim terenie. Na początku ostatniego wzniesienia zaatakowała Niewiadoma. Za Polką pojechały tylko Anna van der Breggen (Holandia), Elisa Longo Borghini (Włochy), Alena Amialiusik (Białoruś) oraz Rasa Leleiwyte (Litwa). Ostatecznie doszło do sprinterskiego finiszu na którym najszybsza była mistrzyni olimpijska z Rio. Tuż za nią przyjechały Polka i Włoszka. Katarzyna Niewiadoma zdobyła tym samym tytuł mistrzyni Starego Kontynentu do lat 23.