Kolarstwo szosowe – MŚ: Złota Holenderka, dobry wynik Aureli Nerlo

Do rywalizacji na Mistrzostwach Świata w stolicy Kataru – Doha – przystąpiły dziś juniorki. Dla kolarek z Europy to drugi tak poważny start w przeciągu kilku tygodni. Poprzednio na ME w Plumelec, teraz na MŚ w Doha przyszło im rozpoczynać rywalizację w jeździe indywidualnej na czas.

Krajobrazy Bliskiego Wschodu, mordercze temperatury, a pośród tego one – czterdzieści młodych kolarek, rywalizujących w jeździe indywidualnej na czas juniorek. Wśród nich dwie Polki, które już na ME pokazały, że umieją jeździć szybko – Aurela Nerlo i Wiktoria Pikulik. Warto zaznaczyć, że ta druga we Francji spisała się znakomicie – była 11.

Trasa nie była ani specjalnie długa, ani specjalnie trudna. Ale inaczej być nie mogło. I tak trudność przejazdu potęgował upał, doskwierający dziś w Doha. Młode kolarki miały do przejechania 14 kilometrów. Na nich zgodnie z przewidywaniami rządziły zawodniczki z Europy Zachodniej i USA.

Swoje wielkie nadzieje mogli mieć kibice z Włoch. Młodzieżowa Mistrzyni Europy z Plumelec – Lisa Morzenti – nadal jest w formie, co pokazała od pierwszych kilometrów. Kolarka z Italii trasę pokonała szybko. Bardzo szybko, choć nie wystarczyło. Tym razem lepsza o 7 sekund okazała się 17-letnia Holenderka Karlijn Swinkels i to ona zgarnęła medal złoty. Dla Morzenti pozostało srebro, a na podium stanęła jeszcze Juliette Labous (Francja), która do zwyciężczyni straciła z kolei 21 sekund.

Dobrze spisały się biało-czerwone. Obie pokonały 14-kilometrową trasę w Doha w nieco ponad minutę wolniej od Karlijn Swinkels. Aurela Nerlo została sklasyfikowana na 14. pozycji. Wiktoria Pikulik zajęła zaś 24. miejsce.