Kolarstwo szosowe – Wyścig dookoła Hajnanu: Przemysław Niemiec drugi w generalce

Sezon kolarski dobiega końca, ostatnie w tym roku wyścigi odbywają się w Azji. W jednym z chińskich wyścigu w regionie Hajnan Przemysław Niemiec zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Zmagania wygrał Kazach Aleksiej Lutsenko.

Tour of Hainan było połączeniem 7 etapów sprinterskich i 2 odcinków górskich. Pierwszy etap dookoła Xinglong wygrał Brazylijczyk Rafael Andriato, który był jeszcze liderem po drugim etapie wygranym przez Kazacha Rusłana Tleubajewa. Następnie popis sprinterskich umiejętności dał Max Walscheid z Giant-Alpecin, który zwyciężył trzy kolejne etapy. Niemiec został również liderem Tour of Hainan. Na etapie numer 4 na 3. pozycji finiszował Adrian Kurek z CCC Sprandi Polkowice.

W klasyfikacji generalnej całkowicie namieszać miał 6. etap nazywany królewskim i tak się stało. Wspinaczka pod najtrudniejszy podjazd rozpoczęła się 12 kilometrów przed metą. Jako pierwszy zaatakował Mauricio Ortega z Kolumbii, później do niego dojechali Aleksiej Lutsenko i Przemysław Niemiec, którzy od czołowej grupy oderwali się 2 kilometry przed finiszem. Na zjeździe z ucieczki odpadł Ortega, jego miejsce zajął kolega klubowy Polaka Matej Mohorić. To właśnie Słoweniec przy pomocy polskiego kolarza finiszował na 1. miejscu. Przemysław Niemiec zajął 2. pozycję, a nowym liderem został trzeci na kresce Lutsenko.

Kolejny sprinterski etap padł łupem Maxa Walscheida. Klasyfikacja łączna mogła ulec zmianie jeszcze na 8. odcinku, lecz swoją przewagę powiększył Lutsenko. Kazach wygrał 8. etap i jak się okazało dzień później również cały wyścig dookoła Hajnanu. Na tym etapie straty odnióśł Mohorić, przez co Przemysław Niemiec awansował na 2. miejsce w generalce. Ostatni etap ponownie wygrał Max Walscheid. W klasyfikacji łącznej Lutsenko o 17 sekund wygrał z reprezentantem Polski.