Kolarstwo torowe – ME: 4. miejsce Staniszewskiego, Pikulik w szpitalu

O krok od wymarzonego brązowego medalu Mistrzostw Europy w Paryżu był Daniel Staniszewski, który ostatecznie zajął 4. miejsce w wyścigu na dochodzenie. W wyścigu punktowym 7. był Wojciech Pszczolarski.

Daniel Staniszewski stanął dzisiaj przed wielką życiową szansą. Polski kolarz mógł zdobyć 6 medal dla Polski na tych mistrzostwach i tym samym pobić nasz rekord z ubiegłego roku, który wynosi 5 krążków. Po świetnych kwalifikacjach w których Polak z czasem 4:20.585 zajął 4. miejsce w walce o brąz mierzył się z Holendrem Dionem Beukeboomem. Niestety bardziej doświadczony Holender w wyścigu o brązowy medal okazał się lepszy od Polaka. Staniszewski osiągnął czas 4:21.905, a Beukeboom 4:20.568. Drugi z Polaków Szymon Sajnok zajął 8. miejsce.

Bardzo ciekawy przebieg miał wyścig o złoty medal, którym walczyli Corentin Ermenault i Filippo Ganna. Reprezentant gospodarzy rozpoczął bardzo mocno i zaskoczył Włocha, który był najszybszy w eliminacjach. Niewiele brakowało by Francuz dogonił Włocha, ale Ganna przyśpieszył i na mecie stracił tylko 3 dziesiąte części sekundy. Dla Corentina Ermenaulta pokonanie mistrza świata jest nie lada wyczynem.

Wyścig punktowy to długa i mordercza konkurencja w której dużą rolę ogrywa wytrzymałość i taktyka. Kolarze ścigali się na dystansie 160 okrążeń toru, co przekładało się na 40 kilometrów. Tytułu sprzed roku bronił Wojciech Pszczolarski, który zmagania w Paryżu rozpoczął od dwóch trzecich miejsc na lotnych finiszach. Następnie rozpoczął się popis Niklasa Larsena, który nadrobił okrążenie i zdobył tym samym 20 punktów. Następnie Pszczolarski zaatakował razem z trójką innych kolarzy i ta akcja zakończyła się dodatkowymi 20 punktami dla całej czwórki. Za wygraną nie dał Larsen, który znowu nadrobił okrążenie. Młody Duńczyk miał na tyle dużą przewagę, że musiał tylko kontrolować sytuację. Później nastąpił atak, który był bardzo niekorzystny dla Wojciecha Pszczolarskiego. W ucieczce jechali zawodnicy z czołówki klasyfikacji z Larsenem i Belgiem Kenny’m de Ketele na czele. Grupka ta nadrobiła okrążenie i złoty i srebrny medal od Polaka odjechał. Obrońca tytułu miał szansę na brąz, ale rywale okazali się od naszego kolarza lepsi. Na ostatnim okrążeniu zaatakował Raman Ramanau z Białorusi, który zdobył na mecie 10 punktów i ostatecznie wskoczył na 3. lokatę. Wojciech Pszczolarski zakończył rywalizację na 7. pozycji z dorobkiem 31 punktów.

Bardzo nieprzyjemnie dla Darii Pikulik zakończył się scratch zaliczany do omnium. Polka po zderzeniu z Holenderką Kirsten Wild upadła i następnie trafiła do szpitala. Tym samym nie wystartowała w dalszej części wieloboju, który według nowej formuły rozgrywany jest jednego dnia. W scratchu okrążenie nadrobiły 4 zawodniczki, najlepszy z nich była Norweżka Anita Stenberg. Nowa konkurencja czyli wyścig tempowy padł łupem Kirsten Wild, która objęła prowadzenie w generalce. Jednak w wyścigu eliminacyjnym holenderska zawodniczka uplasowała się na 6. pozycji, a prowadzenie objęła zwyciężczyni trzeciej części rywalizacji Katie Archibald. W wyścigu punktowym Brytyjka tylko kontrolowała sytuację i sięgnęła po złoto w omnium. Drugie miejsce zajęła Wild, a trzecia była Belgijka Lotte Kopecky.

Rywalizacja sprinterów miała jednego głównego aktora. Był nim Rosjanin Paweł Januszewski, który najpierw wygrał eliminacje, a potem jak burza wdarł się do finału. W nim w 2 biegach pokonał Roya van den Berga, który do walki o złoty medal wszedł dzięki dyskwalifikacji Erica Englera. W półfinale Niemiec na ostatnim wirażu opuścił tzw. korytarz sprinterski przez co rower van den Berga podskoczył co uniemożliwiło Holendrowi zaciętej walki. Ostatecznie Eric Engler został bez medalu, gdyż w walce o brąz 0-2 przegrał z Ukraińcem Andriejem Winokurowem.