Kolarstwo torowe – ME: Nie tylko polskie medale w Paryżu

Złoty medal sprinterów i srebro drużyny kobiet to nie wszystko co działo się podczas drugiego dnia Mistrzostw Europy w Paryżu. Męska drużyna zajęła 8. miejsce w wyścigu na dochodzenie.

Dawid Czubak, Szymon Sajnok, Daniel Staniszewski oraz srebrny medalista w scratchu Adriana Tekliński zrobili co tylko mogli, aby jak najlepiej wypaść w wyścigu na dochodzenie. W biegu 1. rundy byli zdecydowanie słabsi od Holendrów, ale wynikiem 4:03.333 ustanowili nowy rekord Polski. Dla naszych kolarzy sukcesem był sam awans do finałowej ósemki.
W finale Francuzi (Denis, Ermenault, Maitre i Thomas) o ponad sekundę pokonali reprezentację Włoch. W biegu o brązowy medal Wielka Brytania okazała się lepsza od Holandii, czyli drużyny, która w 1. rundzie wygrała z reprezentantami Polski.

Wyścig eliminacyjny to bardzo widowiskowa i loteryjna konkurencja. Co dwa okrążenia z zawodami żegna się ostatni zawodnik. Bardzo blisko miejsca w pierwszej dziesiątce był Szymon Sajnok, który uplasował się na 11. miejscu. O tym kto zdobędzie medal decydowały detale. Często różnice były bardzo niewielkie. Najlepiej z tej całej sytuacji wyszedł Szwajcar Loic Perizzolo, który na ostatnim okrążeniu nie dał szans Grekowi Christosowi Velikakisowi. Brąz wywalczył Czech Jiri Hochmann.

W ślady Adriana Teklińskiego, który wczoraj w scratchu był drugi nie poszła Łucja Pietrzak. Zawodniczka, który zastąpiła Nikol Płosaj zajęła 16.miejsce. Wygrała po wspaniałym, samotnym ataku Litwinka Ausrine Treibate. Jako kolejne na mecie pojawiły się Elinor Baker (WIelka Brytania) i Kirsten Wild (Holandia).

W sprincie drużynowym kobiet najlepsze były zawodniczki z Rosji. Daria Szmielewa i Anastazja Wojnowa w finale pokonały Hiszpanki Tanię Calvo Barbero i Helenę Casas Roige. Rosjanki przyjechały na metę w czasie 33.356, a zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego osiągnęły rezultat 33.425. Brązowy medal przypadł reprezentantkom Litwy, który w walce o brąz zwyciężyły z Holenderkami.