Kolarstwo torowe – ME: Przebojowi sprinterzy wyszarpali złoto!

Polscy sprinterzy z roku na rok pną się w górę hierarchii kolarstwa torowego. Tym razem w świetnym stylu wywalczyli złote medale w jeździe drużynowej podczas mistrzostw Europy w Saint-Quentin-en-Yvelines. W finałowej potyczce okazali się lepsi od reprezentantów Wielkiej Brytanii.

Droga do złota wcale nie była łatwa. Wszystko rozpoczęło się od eliminacji, w których Biało-czerwoni (jadący w składzie Maciej Bielecki, Mateusz Lipa i Mateusz Rudyk) uplasowali się na czwartym miejscu z czasem 43.751. Oznaczało to, że w walce o strefę medalową czeka ich trudny pojedynek z Rosjanami. Jeszcze przed nim w naszym składzie doszło do jednej zmiany. Mateusza Lipę zastąpił Kamil Kuczyński.

Pierwsza runda okazała się w wykonaniu naszych reprezentantów wyśmienita. Trzy okrążenia francuskiego toru pokonali znacznie szybciej niż w sesji popołudniowej i wyprzedzili Rosjan o ponad pół sekundy. Co więcej, rezultat 43.358 okazał się gorszy tylko od osiągnięcia Brytyjczyków. To oznaczało, że obie te drużyny miały się ze sobą zmierzyć w walce o złoto.

Starcie z mistrzami olimpijskimi, którzy oczywiście pojawili się w Saint-Quentin-en-Yvelines w rezerwowym składzie, było bardzo wyrównane. Ostatecznie jednak to Polacy wyszli z niego obronną ręką. Zanotowali czas 43.211 i pokonali Wyspiarzy o dokładnie 187 tysięcznych sekundy! Tym samym po raz pierwszy w historii nasza drużyna sprinterów zdobyła tytuł mistrzów Europy. Do tej pory mieliśmy w tej konkurencji dwa srebra (2012 i 2015) oraz brąz (2011).

W starciu o brąz zmierzyli się ze sobą Niemcy i Francuzi. Lepsi okazali się nasi zachodni sąsiedzi.