Kolarstwo torowe – PŚ: Kuczyński znów na podium!

Kamil Kuczyński znów oczarował! Po wywalczeniu zwycięstwa w ubiegłotygodniowej rywalizacji w Glasgow, tym razem zajął drugie miejsce w sprincie podczas zawodów Pucharu Świata w kolarstwie torowym, które odbywają się w Apeldoorn. Tym samym reprezentant Polski utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej tej konkurencji.

Pierwszym zawodnikiem, który pokonał Kuczyńskiego w tym sezonie Pucharu Świata został Andrij Winokurow. Ukrainiec wygrał finałowe starcie z naszym kolarzem w dwóch wyścigach. Wcześniej Polak był czwarty w eliminacjach, a następnie w drodze po srebro uporał się z Sandorem Szalontay’em z Węgier, Lewisem Olivą z Walii oraz Jeffrey’em Hooglandem z Holandii. Na siedemnastej pozycji sklasyfikowany został Mateusz Rudyk. Drugi z naszych reprezentantów bardzo dobrze poradził sobie w pierwszej fazie rywalizacji (szósta lokata w eliminacjach), ale w 1/16 finału lepszy od niego okazał się Eric Engler z Niemiec.

Tuż za podium jazdy drużynowej na dochodzenie znaleźli się natomiast Szymon Sajnok, Alan Banaszek, Daniel Staniszewski i Adrian Tekliński. Polacy w walce o brązowy medal ulegli lepiej dysponowanym Francuzom, uzyskując czas 4:05.443. Trójkolorowi metę przekroczyli niespełna trzy sekundy wcześniej. Pierwszą lokatę zajęli Kanadyjczycy, którzy wyprzedzili prowadzących przez większość finałowego wyścigu Belgów.

Dzielnie o miejsce w czołówce walczył też w wyścigu punktowym Wojciech Pszczolarski. Nasz reprezentant bardzo udanie rozpoczął zmagania, zajmując drugie miejsce na pierwszym lotnym finiszu. Kolejne pięć oczek dołożył sześćdziesiąt okrążeń później i długo utrzymywał się w czołówce. Ostatecznie został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Zwyciężył Mark Downey z Irlandii, który był najszybszy na podwójnie punktowanym finiszu kończącym wyścig.

Bez Polek przebiegała dziś na holenderskim welodromie rywalizacja kobiet. W keirinie – pod nieobecność triumfatorki z Glasgow, Litwinki Simone Krupeckaite – najszybsza okazała się mistrzyni Europy Ljubow Basowa. Ukrainka na mecie finałowego starcia finiszowała przed Nicky Degrendele z Belgii oraz Lee Wai Sze z Hongkongu i objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Z kolei Lee Wai Sze na podium stanęła również podczas pierwszych w tegorocznym cyklu zmagań w jeździe indywidualnej na czas na dystansie 500 metrów. Azjatycka kolarka dwa okrążenia pokonała w czasie 34.094 i tylko minimalnie uległa osiemnastoletniej Pauline Grabosch z Niemiec. Wicemistrzyni Starego Kontynentu w tej konkurencji jako jedyna złamała barierę trzydziestu czterech sekund (33.974).