Kolarstwo torowe – Puchar Świata: Daniel Staniszewski i sprinterzy na podium

Daniel Staniszewski zajął 2. miejsce w wyścigu na dochodzenie. Na najniższym stopniu podium stanęli sprinterzy. Zawody Pucharu Świata w Glasgow możemy uznać za bardzo udane.

Daniel Staniszewski do finału przystąpił z najlepszym wynikiem kwalifikacji 4:18.217. W biegu o złoty medal Polak zmierzył się z Sylvainem Chavanelem. Francuski kolarz od samego początku miał lepsze międzyczasy i ostatecznie wygrał o ponad 2 sekundy. W wyścigu finałowym Staniszewski uzyskał wynik 4:22.875. Brązowy medal zdobył Holender Dion Beukeboom, który na Mistrzostwach Europy w wyścigu o 3. miejsce wygrał ze Staniszewskim.

Rywalami naszych zawodników w wyścigu o 3. miejsce byli Niemcy jadący w składzie Robert Forstemann, Eric Engler i Tobias Wachster. Po zmianach Macieja Bieleckiego i Mateusza Rudyka nasi zachodni sąsiedzi minimalnie prowadzili, ale szalę zwycięstwa na korzyść reprezentantów Polski przechylił Kamil Kuczyński. W kwalifikacjach z Bieleckim i Rudykiem jechał Patryk Rajkowski. Złoto wywalczyli bezkonkurencyjni Brytyjczycy w składzie Jack Carlin, Ryan Owens i Joe Truman. Srebrny medal przypadł reprezentantom Francji: Sebastianowi Vigierowi, Benjaminowi Edelinowi i Quentinowi Lafargue.

Przyzwoicie w madisonie zaprezentowali się zmęczony wyścigami na dochodzenie Daniel Staniszewski oraz Alan Banaszek. Polski duet zajął 6. miejsce z wynikiem 12 punktów. Połowę tego dorobku zdobył na finiszu na ostatniej rundzie Alan Banaszek. Ze zwycięstwa cieszyły się mistrzowie Europy Sebastian Mora i Albert Torres. Obok Hiszpanów na podium stanęli Australijczycy i Belgowie.

Na Mistrzostwach Europy Daria Pikulik z powodu upadku nie ukończyła omnium. O wiele lepiej Polka zapamięta zawody pucharowe na welodromie Sira Hoya. Według nowej formuły wielobój składa się z 4 konkurencji rozgrywanych jednego dnia. Pierwszą część zawodów czyli scratch wygrała Japonka Yumi Kajihara, Pikulik zajęła 9. lokatę. Nowością w omnium jest wyścig tempowy, w którym również najlepsza była kolarka z kraju Kwitnącej Wiśni. Podobnie jak w scratchu tak i w drugiej konkurencji Polka zajęła 9. pozycję. Jeszcze lepiej Daria Pikulik spisała się w wyścigu eliminacyjny, w którym zajęła 5. miejsce. Wygrała Belgijka Lotte Kopecky.
W wyścigu punktowym z zawodniczek z czołówki najlepsza była Emily Kay, która wygrała cały omnium. Daria Pikulik zakończyła rywalizację na 8. miejscu.

Wczoraj Justyna Kaczowska wygrała wyścig indywidualny na dochodzenie, dzisiaj w scratchu musiała się zadowolić tylko 8. miejscem. Polka próbowała nadrobić okrążenie, ale jej się to nie udało. Okrążenie nadrobiło 5 zawodniczek, z których pierwsza finiszowała Francuzka Elise Delzennne.

Rywalizacja w sprincie drużynowym kobiet padła łupem Hiszpanek. Tania Calvo Barbero i Helena Casas Roige były najlepsze w eliminacjach oraz w finale, w którym pokonały Chinki Jun Han oraz Lili Liu. Brąz zdobyły Natalia Antonowa i Tatiana Kisielewa z Rosji. 4. miejsce przypadło Courtney Field i Holly Takos z Australii.

Madison mężczyzn:

1.Sebastian Mora/Alberto Torres (Hiszpania) 45 pkt.
2. Cameron Meyer/Callum Skinner (Australia) 44 pkt.
3. Kenny de Ketele/Moreno de Pauw (Belgia) 41 pkt.

6. Alan Banaszek/Daniel Staniszewski 12 pkt.

Scratch kobiet:

1.Elise Delzenne (Francja)
2. Minami Uwano (Japonia)