Kolarstwo torowe – Puchar Świata: Drużyna pojedzie o brąz

Podczas 1. rundy Pucharu Świata w Glasgow mieliśmy bardzo dużo powodów do radości. W pierwszym dniu zmagań w Apeldoorn największy sukces odnieśli nasi kolarze startujący w jeździe drużynowej na dochodzenie.

Kwalifikacje nie wskazywały na to, aby Szymon Sajnok, Alan Banaszek, Daniel Staniszewski i Adrian Tekliński mogli liczyć się w walce o medale. W eliminacjach Polacy wykręcili 8. czas, czyli ostatni dający przepustkę do 1. rundy. Właśnie w 1. rundzie Polacy pojechali znakomicie uzyskując wynik 4:04.573 i pokonując w bezpośredniej walce Brytyjczyków. Ten świetny występ dał naszej czwórki szanse na brązowy medal, o który polscy kolarze powalczą jutro z Francuzami. W finale Kanadyjczycy zmierzą się z Belgami.

Źle rywalizację w Holandii będą wspominać sprinterzy, którzy pechowo odpadli w kwalifikacjach. W biegu eliminacyjnym Polacy jechali razem z Rosjanami i w pierwszej próbie startu obydwa zespoły pełniły falstart. Powtórzony start nie wyszedł naszym sprinterom. Na początku Patryk Rajkowski stracił dystans do Macieja Bieleckiego i Mateusza Rudyka, przez co polscy kolarze nie mieli szans na uzyskanie dobrego wyniku. W wyścigu o złoto Brytyjczycy Jack Carlin, Ryan Owens i Joseph Truman zdecydowanie pokonali Francuzów w składzie Benjamin Edelin, Sebastien Vigier oraz Quentin Lafargue.

Scratch był pierwszym w tym sezonie startem w Pucharze Świata dla Wojciecha Pszczolarskiego. Reprezentant Polski w odpowiedniku wyścigu szosowego na torze zajął 9. pozycję tracąc okrążenie do zwycięzcy Ramana Ramanau.

Jedyną naszą przedstawicielką kobiecej reprezentacji w Apeldoorn jest Justyna Kaczkowska, która ma za sobą start w omnium. W scratchu wygranym przez Francuzkę Laurie Berthon nasza zawodniczka zajęła ostatnie miejsce. O wiele lepiej Polka zaprezentowała się w wyścigu tempowym zajmując tam 3. lokatę. Drugą część zawodów wygrała Holenderka Kirsten Wild. Wyścig eliminacyjny wygrała Belgijka Lotte Kopecky, Justyna Kaczkowska została sklasyfikowana na  8. miejscu. W wyścigu punktowym Polka aktywna była na końcu rywalizacji wygrywając ostatni podwójnie punktowany sprint. W omnium zwyciężyła Wild, która o 15 punktów wyprzedziła Emily Kay.

Po raz drugi w tym sezonie Hiszpanki Tania Calvo Barbero i Helena Casas Roige wygrały sprint drużynowy. Srebrne medale wywalczyły Kyra Lamberink i Shanne Braspennincx z Holandii. Trzecie miejsce zajęły Jun Han i Lili Liu z Chin.