Kolarstwo torowe – PŚ: Triumf Justyny Kaczkowskiej!

Po wczorajszym zwycięstwie w sprincie Kamila Kuczyńskiego dzisiaj również mamy powody do radości. Dała je nam Justyna Kaczkowska, która wygrała wyścig indywidualny na dochodzenie na dystansie 3000 metrów.

Justyna Kaczkowska nie miała sobie równych podczas zawodów Pucharu Świata w Glasgow podczas wyścigu na dochodzenie na 3000 metrów. W kwalifikacjach Polka uzyskała czas 3:31.456, która był najlepszym wynikiem eliminacji. W finale Kaczkowska zmierzyła się z Elise Delzenne, której nie dała większych szans na zwycięstwo. Polska kolarka okazała się lepsza od Francuzki o ponad 6 sekund. W wyścigu o 3. miejsce Białorusinka Tatiana Szarakowa pokonała Brytyjkę Emily Nelson.

Bardzo ciekawy był wyścig punktowy z udziałem Alana Banaszka. Reprezentant Polski zaatakował już na samym początku, ale grupa zasadnicza nie pozwoliła odjechał Polakowi i dwóm innym zawodnikom. Akcja ta i aktywna jazda na początku zawodów kosztowała naszego kolarza bardzo dużo i Banaszek ostatecznie nie ukończył rywalizacji. Pierwszy skuteczny atak przypuścili Cameron Meyer oraz Mark Stewart. Na słowa uznania zasłużył szczególnie Brytyjczyk, który samotnie dołączył do Meyera i Adama Jamiesona. Kanadyjczyk później nie wytrzymał tempa i nie zyskał 20 dodatkowych punktów. Australijczyk poszedł za ciosem i pojechał po kolejne 20 punktów i po czym bardzo pewnie prowadził w klasyfikacji. Na gromadzeniu punktów na lotnych finiszach umiejscowionych co 10 okrążeń skupił się Benjamin Thomas. W końcówce Francuz zdecydował się na atak po nadrobione okrążenie co wspólnie z Meyerem i Walijczykiem Samuelem Harrisonem uczynił. Cameron Meyer kontrolował rywalizację i wygrał z olbrzymią przewagą. Thomas zajął 2. lokatę, a Harrison zakończył rywalizację na 3. pozycji.

Piąty zawodnik w Europie w keirinie Patryk Rajkowski dzisiaj w Glasgow został zdyskwalifikowany w wyścigu 1. rundy. Blisko szczęścia polski torowiec był w repasażu, ale niestety lepszy od Polaka był Rosjanin Aleksander Dubczenko. W biegu finałowym na ponad półtora okrążenia przed metą na pierwszą pozycję wysunął się Tomas Babek. Mistrz Europy utrzymał prowadzenie do samego końca. Na podium stanęli jeszcze Litwin Wasiljus Lendel oraz Lewis Oliva z Wielkiej Brytanii.

Belg Robbe Ghys wygrał scratch mężczyzn wyprzedzając Maksima Piskunowa z Rosji oraz Iwo Emanuela Oliveirę z Portugalii. Cała trójka nadrobiła okrążenie nad resztą stawki.

Bardzo ciekawa była walka o zwycięstwo w pierwszej w historii Pucharu Świata rywalizacji kobiet w madisonie. Po triumf sięgnęły ostatecznie Mannon Lloyd i Katie Archibald. Brytyjki sukces zapewniły sobie dopiero na zakończenie wyścigu. Przed ostatnim lotnym finiszem, punktowanym podwójnie, traciły do Laurie Berthon i Coralie Demay dwa punkty. Na metę wjechały jednak jako pierwsze, wyprzedzając właśnie Francuzki. To dało im dziesięć punktów, przy sześciu oczkach pary Berthon/Demay i pozwoliło przeskoczyć Trójkolorowe w klasyfikacji. W ostatniej chwili na najniższy stopień podium wskoczyły natomiast Rosjanki: Maria Awerina i Daria Klimowa.

Po wczorajszym zwycięstwie w keirinie, z kolejnego efektownego triumfu cieszyła się w sobotę Simone Krupeckatie. Litwinka tym razem okazała się bezkonkurencyjna w sprincie. W finale rywalizacji bardzo wyraźnie pokonała Ljubow Basową z Rosji w dwóch wyścigach. Trzecie miejsce zajęła natomiast Tania Calvo z Hiszpanii. Polki nie startowały.