Kolarstwo – Vuelta: De la Cruz zwycięzcą 9. etapu i nowym liderem, 7. miejsce Huzarskiego

Hiszpan David de la Cruz wygrał 9. etap hiszpańskiej z Vuelty. Kolarz Etixx-Quick Step został nowym liderem wyścigu. W ucieczce jechał także Bartosz Huzarski, który zajął 7. miejsce.

Ucieczka na etapie z Cistierny do Oviedo liczącym 164,5 kilometra liczyła 11 zawodników. Wśród nich znalazł się Bartosz Huzarski z ekipy Bora-Argon 18. Na ponad 20 kilometrów przed metą zaatakował Belg Dries Devenyns. Chwilę później do kolarza IAM Cycling dołączyli jego rodacy Jan Bakelants (AG2R) i Dylan Teuns (BMC). Jednak Belgów dogoniła grupa pościgowa z Huzarskim. Devenyns ponownie spróbował swoich sił, razem z nim ruszył Hiszpan David de la Cruz, który spośród uciekinierów najmniej tracił do lidera, Nairo Quintany. Ucieczka miała prawie 4 minuty przewagi nad peletonem, więc realne było objęcie koszulki lidera.

Devenyns i de la Cruz powiększyli przewagę nad resztą harcowników. Na 800 metrów przed metą zaatakował kolarz Etixxu. Hiszpan samotnie dojechał do mety i jak się okazało po przyjeździe na metę grupy faworytów, którzy wzajemnie się pilnowali został liderem. David de la Cruz jest pierwszym hiszpańskim liderem i zwycięzcą etapowym tegorocznej Vuelty. Kolarz belgijskiej grupy ma 22 sekundy przewagi nad poprzednim przodownikiem trzeciego z wielkich tourów w tym sezonie Kolumbijczykiem Nairo Quintaną. Jednak Hiszpan powinien szybko stracić koszulkę, gdyż tuż za nim w generalce widnieją nazwiska kolarzy specjalizujących się w pokonywaniu stromych podjazdów.

Z bardzo dobrej strony pokazał się Bartosz Huzarski. Polski kolarz jechał aktywnie w ucieczce próbując atakować. Ostatecznie kolarz Bora-Argon 18 zajął 7. miejsce ze stratą niecałej minuty do zwycięzcy.