Koszykówka – el. ME: Polacy jadą na Eurobasket!

Dzięki pewnemu zwycięstwu nad Estonią, polscy koszykarze wygrali grupę D eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Podopieczni Mike’a Taylora dziś w Tartu wygrali 94:63.

Sytuację Polaków w grupie nieco skomplikowała środowa porażka na własnym parkiecie z Białorusinami. Dziś Biało-czerwoni nie mogli już sobie pozwolić na wpadkę i było widać, że od początku podeszli do meczu w pełni skoncentrowani, mając w głowie tylko jedną cel. Kluczem okazała się agresywność w ataku, która pozwoliła na szybkie wypracowanie sobie sporej przewagi punktowej. Pod koszem Estończyków rządził Mateusz Ponitka, podczas gdy pod naszą tablicą królem był Tomasz Gielo, który na swoim koncie zapisał aż 10 zbiórek w obronie. Podopieczni Tiita Sokka mieli ogromne problemy z trafianiem do kosza, szczególnie w II i III kwarcie. Już po 30 minutach mogliśmy ogłosić awans naszej kadry na Eurobasket, ale nawet w ostatniej odsłonie drużyna Mike’a Taylora nie dała się zepchnąć do obrony. Oprócz najlepiej punktującego w meczu Ponitki (16 pkt), dwucyfrową liczbę po stronie zdobyczy punktowej zapisali jeszcze: Adam Waczyński, Przemysław Zamojski, A.J. Slaughter i Maciej Lampe. U gospodarzy najlepszym zawodnikiem był Reinar Hallik (15 pkt).

Polacy, z dorobkiem 5 zwycięstw i 1 porażki wygrali grupę D i awansowali do przyszłorocznych mistrzostw Europy, które odbędą się w czterech krajach: Rumunii, Turcji, Izraelu i Finlandii.

Estonia – Polska 63:94 (16:24, 11:22, 12:21, 24:27)

Estonia: Mateusz Ponitka 16, Przemysław Zamojski 15, Adam Waczyński 13, AJ Slaughter 12, Maciej Lampe 12, Aleksander Czyż 8, Tomasz Gielo 8, Adam Hrycaniuk 6, Szymon Szewczyk 2, Łukasz Koszarek 2, Robert Skibniewski 0, Michał Sokołowski 0.