Koszykówka – Eliminacje Eurobasketu: Pewna wygrana w Mińsku

Maciej Lampe poprowadził reprezentację polskich koszykarzy do drugiego zwycięstwa w eliminacjach do przyszłorocznego Eurobasketu. Podopieczni Mike Tylora pokonali na wyjeździe Białoruś 97:79 i pewnie prowadzą w grupie D.

Polacy, podobnie jak w pierwszym meczu eliminacji z Portugalią szczególnie dobrze zagrali w drugiej połowie meczu, jednak przewagę sześciu punktów wypracowali Polacy już w pierwszych dziesięciu minutach gry. Piorunujący był zwłaszcza początek meczu, kiedy po 3 minutach gry Polacy prowadzili dzięki świetnej grze Lampego i Ponitki 12:0! Potem gra się nieco wyrównała, skuteczniejsi zaczęli być Białorusini, dzięki czemu połowę strat odrobili. Najlepsza w wykonaniu gospodarzy, a najsłabsza Polaków była kwarta druga. Obie drużyny nie grzeszyły w tym fragmencie gry skutecznością, jednak Białorusini punktowali częściej i w 16 minucie doszli Polaków na dystans dwóch punktów. Gra „kosz za kosz” trwała przez kilka kolejnych minut i gdy wydawało się, że do przerwy wynik będzie w „okolicy remisu”, dobre ostatnie 60 sekund pozwoliło naszej drużynie zejść do szatni z pięcioma punktami przewagi.

W trzeciej kwarcie znów grę zdominował duet Lampe – Ponitka, dzięki czemu Polacy szybko odskoczyli na bezpieczny dystans ponad dziesięciu punktów. Gdy do punktowania dołączyli Koszarek i Slaughter Białorusini zaczęli wyraźnie tracić dystans, mimo wielu,m nawet czasem skutecznych prób niwelowania straty rzutami z dystansu. Po 30 minutach Polska prowadziła 12 punktami nie wydawało się, by nasze zwycięstwo mogło być zagrożone. Cztery punkty Lampego na początku ostatnich 10 minut gry ostatecznie odebrały Białorusinom nadzieje na skuteczną pogoń. Na cztery minuty przed końcową syreną przewaga urosła do 22 punktów i wtedy Taylor dał odpocząć podstawowym zawodnikom. Zmiennicy nieco stracili z przewagi, jednak polskie zwycięstwo nie było zagrożone.

W drugim meczu naszej grupy Estonia pokonała na wyjeździe Portugalię 76:68 i także ma komplet punktów. I to właśnie z Estończykami przyjdzie się nam zmierzyć w następnej kolejce eliminacji. Mecz zaplanowano na najbliższą środę o godzinie 20:00 w Lublinie.

Białoruś – Polska 79:87 (28:34, 20:19, 13:20, 18:24)
Polska: Lampe 25, Zamojski 15, Ponitka 14, Slaughter 13, Koszarek 9,Waczyński 9, Szewczyk 4, Gielo 4, Hrycaniuk 2, Sokołowski 2, Skibniewski, Czyż