Łyżwiarstwo szybkie – PŚ: Dwie niespodzianki w Nagano

Za nami kolejny weekend z pucharowymi zawodami w łyżwiarstwie szybkim. Zmagania w japońskim Nagano zakończyły, m.in. wyścigi na 500 i 1500m.

W grupie A na dystansie 1500m oglądaliśmy Sebastiana Kłosińskiego, który jednak pobiegł bardzo słabo i zajął ostatnie 20.miejsce. Niespodziewanie najlepszy czas uzyskał Amerykanin Joey Mantia, który o 0,20 sekundy wyprzedził Kjelda Nuisa (Holandia). Trzeci był kolejny z reprezentantów USA – doświadczony Shani Davis. Faworyt Sven Kramer był zaledwie 6. W grupie B rywalizację na 4.pozycji zakończył Jan Szymański. Żadnych punktów nie wywalczyli Zbigniew Bródka (13.miejsce) i Adrian Wielgat (15.miejsce).

Na tym samym dystansie wśród kobiet zgodnie z przewidywaniami najlepsza okazała się Heather Bergsma (USA). Wszystkie reprezentantki Polski startowały w grupie B. Punktowały tylko 3. Luiza Złotkowska i 6. Katarzyna Bachleda-Curuś.

Z kolei na 500m póki co brakuje Artura Wasia, który sezon rozpocznie od zawodów w Astanie na początku grudnia. Dziś ogromną niespodziankę sprawił Nico Ihle. Niemiec okazał się najlepszy wyprzedzając wielu teoretycznie szybszych rywali. W klasyfikacji generalnej prowadzi Rosjanin Paweł Kuliżnikow, który dziś zajął 5.lokatę. W grupie B na 17. pozycji sklasyfikowany został Piotr Michalski.

Wśród pań trzeci raz z rzędu w tym sezonie dystans 500m padł łupem reprezentantki gospodarzy – Nao Kodairy, która dzielnie odpiera ataki drugiej w klasyfikacji generalnej Koreanki Sang-Hwa Lee.

2 Jan  Smeekens NED NED 34.89 0.07 80
3 Min-Kyu  Cha KOR KOR 34.96 0.14 70