Paraolimpiada NA ŻYWO – 13 września

Poprzedni dzień zakończył się fenomenalnie dla nas. Trzy medale, w tym jeden złoty, a do tego rekord świata Macieja Lepiato. To wszystko złożyło się również na awans Polski w klasyfikacji medalowej. Czy tę tendencję zwyżkową będziemy w stanie zachować następnego dnia? Oby tak… Na relację zapraszamy już po godzinie 14.!

STARTY POLAKÓW

Tym fenomenalnym sukcesem kończymy naszą relację. Mamy już 20 medali, a jutro będą kolejne! Do poczytania po 14!

00:21 – Tenis stołowy (klasa 10) – Zaczęło się 12 lat temu w Atenach, wówczas jako 16- latka zdobyła złoto. Od tamtej pory jest niepokonana w swojej kategorii. Dokonała czegoś wielkiego i jest bohaterka!!!

00:18 – JEST! JEST! JEST! NATALIA PARTYKA Z CZWARTYM ZŁOTEM PARAOLIMPIJSKIMW KARIERZE I CZWARTYM DLA POLSKI W RIO! BRAAAAAAAAAAAAAAAAAWOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!

00:17 -Tenis stołowy (klasa 10.) – Dwie piłki, dwie wygrane wymiany i będzie złoto!

00:13 – Tenis stołowy (klasa 10) – Natalia podbudowana zwycięstwem w drugim secie na przewagi, w trzecim prowadzi już 3-0.

00:11 – Tenis stołowy (klasa 10) – Bardzo długi i wyrównany drugi set kończy się zwyciestwem Polki 18-16. Już tylko jeden set dzieli Polkę od kolejnego olimpijskiego złota.

23:55 – Tenis stołowy (klasa 10) – Pierwszy set dla Polki 11-8, choć początek należał do Chinki, która prowadziła już dwoma punktami.

23:52 – Tenis stołowy (klasa 10) – Ciekawostką jest że na ostatniej paraolimpiadzie w Londynie. W finale tej konkurencji spotkały się te same zawodniczki. Wówczas Partyka wygrała 3:2. Gdyby wygrała dzisiaj zdobyła by czwarte złoto na Paraolimpiadzie z rzędu. GRAMY!

23:50 – Tenis stołowy (klasa 10.) – Czy dziś zobaczymy też taką radość?

23:30 – Tenis stołowy (klasa 10.) – A my czekamy już tylko na Natalię Partykę i jej grę o trzeci z rzędu olimpijski zloty medal. Za 15 minut nasza mistrzyni zagra z Chinką Qian Yang.

23:20 – Jeździectwo (klasa III) – Natalia Kozłowska, trenerka Karoliny Karwowskiej serdecznie podziękowała na portalu społecznościowym kibicom. A także wyjaśniła przyczyny słabego dziś startu: „Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy tak gorąco wspierali start Karoliny Karwowskiej w Rio de Janeiro. Niestety dla nas to już koniec zmagań. Dzisiejszy test indywidualny, do któego Karolina rozprężała się w temperaturze 38 st. C, przyniósł nieoczekiwane dla nikogo zakończenie – okazało się, ze Emol bardziej niż upału boi się tablicy świetlnej… Niestety, pod koniec programu wyrwał się spod kontroli zawodniczki i zepsuł dwa ruchy, w tym drugi do „zera” (…) Przykro nam, że nie udało się spełnić oczekiwań wspaniałych kibiców Karoli i Emila, ale wiedzcie, że dzięki Waszemu fantastycznemu wsparciu, te Igrzyska zyskały dla nas wszystkich dodatkową wartość i znaczenie. Ogromnie dziękujemy”

22:52 – Lekkoatletyka (bieg na 400 m klasa T20) – Polka rzuciła się wbiegając na metę i tym samym wywalczyła medal. Druga z Polek – Sabina Stenka – zajęła 5. miejsce.

22:48 – Lekkoatletyka (bieg na 400 m klasa T20) – Barbara Niewiedział z brązowym medalem!!! Zwycięstwo Amerykanki Clarke.

22:42 – Lekkoatletyka (bieg na 400 m klasa T20) – Za chwilę rozpocznie się finał z udziałem dwóch Polek, Sabiny Stenki i Barbary Niewiedział. Polki w eliminacjach uzyskały 4. i 5. rezultat. Miejmy nadzieję że w finale pobiegną po medale.

22:35 – Tenis stołowy (kl. 9) Radość Polki była ogromna:

22:31 – Łucznictwo – Ajj… Aż nie chce się w to wierzyć. Irańczyk notuje dwa fantastyczne strzelania, zdobywając po 28 punktów. Piotr Sawicki odpowiada mniejszymi liczbami – 24 i 26. Ostatecznie zatem to Pers wygrywa 5:3 i to on zaprezentuje się w półfinale. My dziękujemy Piotrkowi za wspaniałą walkę i emocje!

22:30 – Tenis stołowy (kl. 9) – Wspaniale! Kapitalnie! Cudownie! Polka Karolina Pek powraca od stanu 0:2! W decydującym secie gromiąc Brazylijkę 11:5! Brawo Karolina, mamy już 18 medal (brązowy) na tych igrzyskach!

22:26 – Łucznictwo – Tak jest! Minimalnie, ale jednak! Piotr Sawicki w kolejnym secie o punkt lepszy od Enrahima Ranjbarkivaja! 26:25 i 4:2 w meczu. Polak o partię od półfinału!

22:23 – Łucznictwo – Druga odsłona pojedynku dla Sawickiego! 9, 10 i 8 dają mu łącznie 27 punktów. Irańczyk odpowiada wynikiem 25. Jest zatem 2:2!

22:20 – Łucznictwo – W skokach narciarskich ponoć ważne są dwa równe skoki. W łucznictwie jednak chyba ta zasada działa odwrotnie. Piotr Sawicki bardzo równo – trzy strzały w „8”. Jego rywal – rozstrzał od 6 do 10. A jednak to Irańczyk wygrywa w pierwszym secie 25:24.

22:21 – Tenis stołowy (kl. 9) – Ewidentnie Polka dostała wiatru w żagle! Koncertowa gra Polki w 4. secie, który wygrywa w stosunku 11:5! O brązowym medalu zadecyduje tiebreak!

22:17 – Łucznictwo – Zaczęli strzelanie! Polak czy Irańczyk? To kluczowe pytanie. Ściskajmy kciuki za Piotrka Sawickiego!

22:15 – Tenis stołowy (kl. 9) – JEST! Polka wygrywa 3. partię po wyrównanej walce (11:9) i przegrywa już tylko 1:2. Ten mecz można jeszcze wygrać!

22:07 – Tenis stołowy (kl. 9) – Źle to wygląda! Polka przegrywa drugą partię w takim samym stosunku (11:8) i jest już niestety tylko o jednego przegranego seta od pechowego 4. miejsca. Nie traćmy jednak jeszcze nadziei, ten mecz można jeszcze wygrać!

21:58 – Tenis stołowy (kl. 9) – Pierwsza partia pada niestety łupem rywalki Karoliny Pek. Brazylijka Danielle Rauen triumfuje w tej części meczu 11:8 i w ten sposób wychodzi na prowadzenie 1:0.

21:53 – Żeglarstwo – To koniec pływania na dziś. Udało się rozegrać po jednym wyścigu w każdej z trzech klas. Polska załoga była dziś druga. W klasyfikacji generalnej Gibes i Cichocki są na 5. pozycji, przez dyskwalifikację w drugim wczorajszym wyścigu, przez co zostali przesunięci z 3. na 12. lokatę.

21:52 – Łucznictwo – Już za 25 minut rozpocznie się kluczowy pojedynek. Piotr Sawicki w walce o półfinał paraolimpijskiego turnieju zmierzy się z Irańczykiem Ebrahimem Ranjbarkivajem.

21:41 – Jeździectwo (klasa III) – Zakończyły się zmagania w paraujeżdżeniu z udziałem Karoliny Karwowskiej i Emola. Nasza para z wynikiem 61,683% zajęła ostatnie, szesnaste miejsce.

21:41 – Tenis stołowy (klasa 2.) – RAFAŁ CZUPER SREBRNYM MEDALISTĄ! To niestety już koniec marzeń Polaka o złocie. Francuz okazał się lepszy także w końcówce 4.seta i wygrał go 11:9. Mimo wszystko naszemu reprezentantowi należą się słowa uznania. Dziękujemy!

21:31 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Polacy już na mecie. Udało się bez problemów utrzymać drugą lokatę. Załoga Australii była poza zasięgiem.

21:27 – Tenis stołowy (klasa 2.) – Szkoda 3.partii… Polak przegrał tego seta 8:11 i musi wznieść się na wyżyny, aby odrobić straty. Trzymamy kciuki, bo w dalszym ciągu jest to jak najbardziej możliwe.

21:17 – Tenis stołowy (klasa 2.) – Koncertowa gra Polaka w 2. secie! Istna deklasacja! Czuper w tej partii rozkręcał się z piłki na piłkę i szybko wypracował kilkupunktową przewagę, którą utrzymał do końca. Tym samym wyrównał stan rywalizacji na 1:1.

21:10 – Tenis stołowy (klasa 2.) – Niestety nie układa się gra Polakowi. Od pierwszej piłki dominuje Francuz, który wygrywa pierwszego seta 11:6.

21:00 – Tenis stołowy (klasa 2.) – Ciąg dalszy emocji w Riocentro. Przed nami finałowy mecz w kategorii 2. niepełnosprawności, w którym zagra Rafał Czuper. Polak zmierzy się w nim z Francuzem Fabienem Lamirault.

20:58 – Żeglarstwo (SKUD 18) – W końcu wystartowali. Na pierwszej boi Gibes i Cichocki są na drugim miejscu, ze stratą prawie minuty do prowadzących reprezentantów Australii

20:47 – Łucznictwo – Tak jest! Pierwsze dwa sety wyrównane, ale po myśli Polaka (24:22 i 25:24). Później nieco gorzej – 26:25 dla Mongoła. W czwartej rundzie jednak Amarbayasgalan kompletnie zawalił! Trzecia strzała trafiła w sam środek, ale cóż z tego skoro pierwsza… nie trafiła nawet w tarczę? 23:15 zatem dla Piotra Sawickiego, Polak wygrywa cały pojedynek 6:2!

20:35 – Łucznictwo – Tymczasem do rywalizacji w 1/8 finału w turnieju open przystępuje Piotr Sawicki. Jego rywalem Ankhbayar Amarbayasgalan z Mongolii. Miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli wymieniać już tego nazwiska zbyt często.

20:31 – Jeździectwo (klasa III) – Karolina Karwowska i Emol na półmetku konkursu są na ostatnim, ósmym miejscu. Nie mają już zatem ani szans na medal w konkursie mistrzowskim, ani na kwalifikację do piątkowego programu dowolnego.

20:30 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Start wyścigu z polską załogą co chwilę przekładany jest o kilkanaście minut

19:43 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Łódki są już na wodzie…

19:34 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Według zapowiedzi wyścig tej klasy ma rozpocząć się o 20:05 polskiego czasu

19:19 – Jeździectwo (klasa III) – Niezbyt dużo punktów zgarnęła Polka za swój przejazd. 61,756 – taki rezultat daje Polsce w tej chwili 2. pozycję. Oprócz niej jechała jednak tylko Brazylijka Rodolpho Riskalla – ona w tej chwili prowadzi.

19:03 – Szermierka na wózkach (klasa B) – Z turnieju odpada również Marta Makowska, która nie sprostała reprezentantce Tajlandii Saysunee Jana. Azjatka wygrała ten pojedynek wyraźnie, bo aż 15:5. Dla naszych szermierzy to zatem koniec olimpijskiego dnia.

19:00 – Jeździectwo (klasa III) – Za moment rozpocznie się walka o medale w turnieju mistrzowskim w paraujeżdżeniu z udziałem Karoliny Karwowskiej. Polka oraz wałach Emol zaprezentują się w czworoboku jako druga spośród szesnastu par.

19:00 – Szermierka na wózkach (klasa A) – Niestety, nie mamy dobrych informacji z hali Carioca. Marta Fidrych przegrała 12:15 z Chinką Bian Jing i na ćwierćfinale kończy swój udział w zawodach. Już na początku Azjatka lepiej trafiała, zapewniła sobie dzięki temu przewagę, którą była w stanie utrzymać do końca.

18:41 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Koło Głowy Cukru, czyli jednego z najpopularniejszych miejsc stolicy olimpizmu w roku 2016  cały czas za słaby wiatr. Czekamy…

18:08 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Za chwilę swój trzeci wyścig w regatach paraolimpijskich rozpocznie załoga Monika Gibes i Piotr Cichocki. Po pierwszym dniu zmagań nasi mistrzowie świata zajmują trzecią pozycję

A czego oni tak słuchają? Medale można nie tylko dotknąć, posmakować, ale też… posłuchać, gdyż wydobywa się z nich specjalna muzyka.

Wracamy do złota Macieja Sochala!

17:37 – Szermierka – Szpadzista Dariusz Pender (kategoria A) przegrywa w ćwierćfinale z Chińczykiem Sun Gang 10:15. Także Kamil Rząsa w kategorii B nie daje rady awansować do półfinału – przegrywa z Francuzem Ifebe 12:15. Walki ćwierćfinałowe naszych pań (Marta Fidrych – Bian Jing z Chin i Marta Makowska – Saysunee Jana z Tajlandii) po godzinie 19.

17:15 – Lekkoatletyka (rzut oszczepem klasa F46) – BRĄZ!!! KOLEJNY BRĄZ! Kasia Piekart nie rzuciła nawet 35 metrów w ostatniej próbie, ale nie szkodzi i tak ma medal!!!

17:07 – Lekkoatletyka (rzut oszczepem klasa F46) – Ajjj… Kasia Piekart blisko także w czwartej próbie, tymczasem Nowozelandka Holly Robinson rzuca powyżej nieaktualnego już rekordu Polki. Rzuca ona aż 41,22 m czym spycha naszą reprezentantkę na 3. miejsce.

17:00 – Lekkoatletyka (rzut oszczepem klasa F46) – Czwarta próba Piekart zdecydowanie najsłabsza – 35,69 m. Polka wciąż na drugiej pozycji. Chyba nikt nie zbliży się dziś do Brytyjki.

16:44 – Lekkoatletyka (rzut oszczepem klasa F46) – Nie poprawia się Kasia w trzeciej próbie, rzucając 39,15 m. Konkurs stoi na niesamowicie wysokim poziomie, tylko 3 zawodniczki nie wykonały swojego najlepszego rzutu w sezonie.

16:41 – Lekkoatletyka (rzut oszczepem klasa F46) – Do walki o medal w rzucie oszczepem przystępuje już Katarzyna Piekart. Polka rzuciła świetnie w drugiej, jak na razie ostatniej, próbie (41,07) jednak jest druga, za Hollie Arnold z Wielkiej Brytanii, która rzucając aż 41,68 m właśnie odebrała Polce rekord świata.

16:31 – Szermierka – Dariusz Pender w ćwierćfinale kategorii A szpadzistów powalczy z Chińczykiem Sun Gang. Kamil Rząsa w kategorii B zmierzy się z Francuzem Yannick Yfebe. Wiemy też, że w ósemce jest Marta Fidrych, odpadnie za to z kompletem porażek Renata Burdon. Na rywalkę w 1/4 finału czeka też Marta Makowska. Ćwierćfinały zaplanowano na 17:20.

16:19 – Tenis stołowy (klasa 8.) – MAMY MEDAL! PIOTR GRUDZIEŃ BRĄZOWYM MEDALISTĄ! Kapitalny mecz, kapitalny ostatni set, oby to był tylko wstęp do tego co czeka nas dzisiejszego wieczoru.

16:19 – Lekkoatletyka (rzut maczugą klasa F32) – TAAAAAAAK!!! Mamy trzecie złoto!!! Maciej Sochal wygrywa! 2. Konstntinidis z Grecji, 3. Brytyjczyk Miller.

16:12 – Tenis stołowy (klasa 8.) – Niestety… Polak został w 4. secie zdeklasowany. Chińczyk zdominował naszego reprezentanta i zapisał tę partię na swoim koncie. O medalu zadecyduje zatem piąty, decydujący set.

16:09 – Lekkoatletyka (bieg na 1500 metrów klasa T20) – SREBRO!!! Mamy srebro Daniela Peka!!! Polak ze świetnym czasem 3:56,17 finiszuje za Michaelem Branniganem z USA, a przed Irańczykiem Peymanem Nasirim Bazanjanim. Pechowo skończył Rafał Korc, który przybiegł cwarty z czasem 3:56,54 – najlepszym w karierze.

16:05 – Tenis stołowy (klasa 8.) – Genialny powrót Grudnia w 3. secie. Polak przegrywał w tej partii już 7:9, ale zdobył cztery punkt pod rząd i wygrał ją. Brązowy medal jest już naprawdę blisko!

16:03 – Lekkoatletyka (bieg na 1500 m klasa T20) – Tymczasem na bieżni o medale walczą już Rafał Korc i Daniel Pek! Życzymy powodzenia!

16:00 – Szermierka – Kończą się eliminacje grupowe. Kamil Rząsa jest już w ćwierćfinale, drzymy natomiast o Dariusza Pendera, który ma bilans 1:4, o jego awansie zadecydują wyniki innych walk. Marta Fiedrich jest spokojna, wygrała 4 walki, ma przed sobą jeszcze jedną. Renata Burdon ma niestety tylko 3 porażki i koniecznie musi wygrać dwie ostatnie walki. Marta Makowska prawie na pewno awansuje – przed ostatnią walką ma bilans 2:2.

15:59 – Tenis stołowy (klasa 8.) – Niestety Piotr Grudzień przegrywa 2.seta, zdobywając jedynie 5 punktów. Tym samym w meczu jest remis 1:1.

15:56 – Lekkoatletyka (rzut maczugą F32) – Tak! Bardzo dobra ostatnia próba Macieja Sochala! 33,91 pozwala o objąć prowadzenie!

15:53 – Tenis stołowy (klasa 8.) – Kapitalny początek Grudnia. Polak od pierwszej piłki rządził przy stole, pewnie wygrywając pierwszą partię 11:6.

15:50 – Lekkoatletyka (klasa F32) – Mimo, że odległość szczególnie nie imponowała, to po 3 próbach wszystkich startujących 33,02 m daje Sochalowi drugie miejsce, za Grekiem Konstantinidisem (33,69 m).

15:44 – Łucznictwo – Rywalem Piotra Sawickiego w 1/8 finału będzie Mongoł Ankhbayar Amarbayasgalan. Ten mecz zaplanowano na 20:30 polskiego czasu. Oby najtrudniejsze w tym wszystkim było wypowiedzenie nazwiska Azjaty.

15:40 – Łucznictwo – Świetnie! W ostatniej rundzie nasz reprezentant nie pozostawił wątpliwości. Piotr Sawicki ustrzelił aż 25 punktów, Malezyjczyk tylko 20! 6:0 dla Polaka i mamy 1/8 finału!

15:38 – Tenis stołowy (klasa 8.) – Przed nami pierwsza szansa medalowa dzisiejszego dnia. Piotr Grudzień zagra o brązowy medal z Chińczykiem Chaoquanem Ye. Jest to już drugie spotkanie obu zawodników podczas tych igrzysk. W fazie grupowej po wyrównanym pojedynku górą był Polak. Mamy nadzieję, że dzisiaj będzie podobnie.

15:38 – Łucznictwo – Pierwszy strzał w drugim secie nie był taki, jak życzyłby sobie Piotr Sawicki. Później jednak Sanawi’emu przydarzyła się „6”. Polak za to zwiększył celność. 24:21 wygrywa Piotr Sawicki i jest już 4:0.

15:34 – Łucznictwo – Polak minimalnie lepszy w pierwszym secie. Strzela: 9, 8, 9. Drugi strzał był kluczowy, wygrywa 26:25 i prowadzi 2:0.

15:30 – Łucznictwo – Turniej łuczników w kategorii open. Do rywalizacji w 1/16 finału przystępuje Piotr Sawicki. Przedwczorajsza runda rankingowa poszła po myśli Polaka. Dziś bój o olimpijski medal rozpocznie walcząc z Malezyjczykiem Hasihinem Sanawim.

15:23 – Szermierka – Marta Makowska ma obecnie bilans 1:1, Marta Fidrych dwie walki wygrała, Renata Burdon dwie przegrała. Kamil Rząsa ma dwie wygrane, Dariusz Pender po jednej wygranej i przegranej.

15:16 – Lekkoatletyka (klasa F32) – Nasz rekordzista świata jest w tej chwili drugi (i póki co jednocześnie ostatni). Jego najlepszą próbą było 33,02 m. Stać go z pewnością na więcej. Co ciekawe nie wystartowało aż czterech zawodników – trzech Algierczyków i Omańczyk.

15:10 – Lekkoatletyka (klasa F32) – Rozpoczął się już konkurs rzutu maczugą mężczyzn z Maciejem Sochalem. Polak za chwilę wykona swoje trzy pierwsze rzuty.

14:53 – Szermierka – Dwa zwycięstwa ma już na koncie Fidrych, pierwsze zwycięstwo odnotował Dariusz Pender, także jedną wygraną ma Kamil Rząsa. Za to Marta Makowska ma na koncie na razie jedną porażkę.

14:32 – Szermierka – Pierwsze zwycięstwo Polki w dniu dzisiejszym. Marta Fidrych pokonuje Biang Jing z Chin.

14:00 – Szermierka – Zaczynamy rywalizację grupową w turnieju szpadzistów. na starcie pięcioro Polaków: Marta Fidrych i Renata Burdon (A), Marta Makowska (B) oraz Dariusz Pender (a) i Kamil Rząsa (B). Każdy z nich to potencjalna medalowa szansa. Czy doczekamy się drugiego polskiego krążka w szermierce w  Rio? przekonamy się około 20.