Paraolimpiada NA ŻYWO – Zapis relacji 17 września

Przed nami ostatni dzień paraolimpiady z udziałem Polaków. Przypomnijmy, że w Londynie nasi sportowcy zgarnęli 36 medali. Czy teraz, w Rio, uda się przebić ten rezultat? Brakuje naprawdę niewiele i pozostał cały pełny olimpijski dzień. Ściskajmy zatem kciuki jeszcze raz, po raz ostatni już podczas igrzysk w Rio. Niech biało-czerwoni poczują nasze wsparcie. Na relację z paraolimpijskiego dnia zaczynamy od 14:30!

STARTY POLAKÓW

Tym przepięknym akcentem kończymy naszą relację z paraolimpiady w Rio de Janeiro. I choć jutro Polacy nie startują, to zapewne właśnie wtedy, podczas oficjalnej ceremonii zakończenia tego pięknego wydarzenia nadejdzie czas na większe podziękowania czy podsumowania. Z tego miejsca jednak chciałbym podziękować, tak najprościej. Przede wszystkim naszym wspaniałym sportowcom, o których zmaganiach mogliśmy pisać przez ostatni okres czasu. Za ich medale – 11 na Igrzyskach olimpijskich i 39 (!) na paraolimpiadzie. Za ich trud, wysiłek włożony w każdy start. Tak, Proszę Państwa – Nasi BOHATEROWIE przywiozą do Polski z Rio łącznie 50 medali, z czego aż 39 to zasługa naszych wspaniałych paraolimpijczyków. Za to właśnie należą im się gromkie brawa teraz i chwała na lata.

Podziękowania należą się także Wam, drodzy Czytelnicy. Dziękujemy Wam, że byliście z nami, z uwagą czytaliście to, co chcieliśmy Wam przekazać i doceniliście naszą pracę. Przypominamy, że nie znikniemy w czeluści internetu po zgaszeniu znicza olimpijskiego. Igrzyska24 będą ciągle trwać. Każdego dnia możecie wejść tu i przeczytać najświeższe wiadomości dotyczące sportów olimpijskich. Serdecznie wszystkich zapraszamy – od poniedziałku do niedzieli, o każdej porze dnia i nocy. Chcemy dzielić się z Wami najbardziej olimpijskim przekazem w polskiej części internetu! Do przeczytania!

00:47 – Tenis stołowy – MAMY TO! MAMY BRĄZ! MAMY 39. MEDAL W RIO! Patryk Chojnowski wygrywa seta do 8 i cały mecz z Mateo Boheas 3:1! BAWO BRAWO BRAWO!!!

00:39 – Lekkoatletyka (800 m M T36) – Krzysztof Ciuksza obrał dziś podobną taktykę jak wczoraj. Młody Polak bardzo dobrze wystartował i na półmetku dystansu biegł na 3. pozycji, mając wyraźną przewagę nad rywalami. Na drugim okrążeniu naszemu reprezentantowi zabrakło jednak sił i ostatecznie Ciuksza został sklasyfikowany na ostatnim, 6. miejscu z nowym rekordem życiowym 2:16.90. Bieg wygrał Australijczyk James Turner, który w fantastycznym stylu pobił rekord świata (2:02.39). Srebro dla Brytyjczyka Paula Blake’a (2.09.65), brąz dla Nowozelandczyka Williama Stedmana (2:11.98).

00:33 – Tenis stołowy – Bardzo szybko złapał Patryk Chojnowski właściwy rytm gry. Przegrany set go nie zdeprymował i w kolejnych dwóch okazał się lepszy – najpierw wygrał do 6, a w trzecim pozwolił rywalowi z Francji na zdobycie dziewięciu punktów, choć prowadził 8:4. Nie zmienia to faktu, że do brązowego medalu paraolimpijskiego brakuje Polakom jednego wygranego seta.

00:32 – Lekkoatletyka (skok w dal M T44) – W trzeciej próbie Maciej Lepiato uzyskuje wynik 6.05, ale nie poprawia to jego pozycji. Tym samym Polak kończy udział w konkursie, nie awansując do wąskiego finału. Markus Rehm tymczasem bije rekord paraolimpijski skokiem na 7.48.

00:24 – Tenis stołowy – W pierwszym singlu graja Patryk Chojnowski i Mateo Boheas. Po deblu chyba nieco bardziej zmęczony polak, bo pierwszego seta przegra do 9.

00:22 – Lekkoatletyka (800 m M T36) – Za chwilę rozpocznie się finałowy bieg na 800 m w klasie T36 (sportowcy z porażeniem mózgowym) z udziałem Krzysztofa Ciukszy. Wczoraj 18-letni Polak debiutował na igrzyskach, rywalizując na dystansie o połowę krótszym. Ciuksza mógł sprawić niespodziankę, ale medal przegrał na finiszu. Jak będzie dziś?

00:19 – Lekkoatletyka (skok w dal M T44) – Maciej Lepiato pali drugą próbę i wypada z czołowej „8”. Nasz dwukrotny mistrz paraolimpijski obecnie zajmuje 11. lokatę. Markus Rehm powoli się rozkręca – skacze 7.33 i obejmuje prowadzenie w konkursie, choć to wynik zaledwie o 4 cm lepszy od Holendra Hertoga.

00:10 – Tenis stołowy – Trzeci set w tym meczu okazał się ku naszej uciesze ostatnim. Przebieg miał zbliżony do pierwszego – nasza para kontrolowała wydarzenia, prowadziła od początku do końca, pierwszy punkt naszej drużynie dając przy pierwszej piłce meczowej.

00:00 – Tenis stołowy – Drugą partię lepiej zaczęli Francuzi, którym udało się wypracowac nawet 3 punkty przewagi. Patrykowi i Piotrowi pogoń powiodła się w samej końcówce, kiedy doprowadzili do remisu po 8. Potem mieliśmy grę na przewagi, którą przy piątej piłce setowej sukcesem zakończyli nasi gracze.

23:59 – Lekkoatletyka (skok w dal M T44) – Po pierwszej kolejce w rywalizacji skoczków wyniki przedstawiają się sensacyjnie. Prowadzi Holender Ronald Hertog z wynikiem 7.29, a za nim ex-aequo plasują się dwaj Niemcy: Marcus Rehm i Felix Streng, który pobił rekord życiowy wynikiem 7.13. Maciej Lepiato osiągnął odległość 6.01, co daje mu aktualnie 8. miejsce.

23:46 – Tenis stołowy – A jednak błyskawicznie się rozgrzali i już grają. Na początek deble – pierwszego seta 11:7 wygrywają Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień.

23:40 – Lekkoatletyka (skok w dal M T44) – Mamy mały poślizg – na stadionie trwa prezentacja finalistów skoku w dal w kategorii T44 (amputacje i dysfunkcje kończyn dolnych). Do konkursu przystąpi 13. zawodników. Maciej Lepiato ma w swojej kolekcji brązowy medal MŚ z 2013 roku w tej konkurencji, ale Polak skupia się przede wszystkim na startach w skoku wzwyż i dziś nie będzie faworytem do miejsca na podium. Faworyt do złota jest tylko jeden – Niemiec Markus Rehm, którego rekord życiowy wynosi aż 8.40. Reprezentant Niemiec będzie skakał jako pierwszy, Maciej Lepiato jako czwarty.

23:35 – Tenis stołowy – O ostatni w tenisie stołowym medal dla Polski już za chwilę powalczą Marcin Skrzynecki, Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień. W „małym finale” turnieju drużynowego w kategorii 9-10 rywalami Polaków będą Francuzi Mateo Boheas i Cedrik Cabesany. Początek jednak dopiero za kilkanaście minut, bo trwają jeszcze mecze finałowe w klasie 1-2.

23:25 – Lekkoatletyka – Na Stadionie Olimpijskim trwa ostatnia wieczorna sesja lekkoatletyczna. Zobaczymy w niej dwóch reprezentantów Polski. Za moment rozpocznie się konkurs skoku w dal mężczyzn z udziałem Macieja Lepiato. Za niespełna godzinę na dystansie 800 m pobiegnie Krzysztof Ciuksza.

Zapraszamy serdecznie na dalszą część relacji na stronie już od 23:30. Wystartuje m.in. mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż Maciej Lepiato, który powalczy w rywalizacji skoczków w dal. Czy na zakończenie dnia doczekamy się kolejnych medali? Zostańcie z nami!

22:13 – Kolarstwo szosowe – Niestety, ze zmagań kolarskich dotarła do nas także bardzo smutna informacja. W wyniku wypadku na trasie kolarskiego wyścigu mężczyzn zmarł 48-letni Irańczyk Bahman Golbarnezhad.

21:41 – Kolarstwo szosowe B – TAK JEST!!! MAMY KOLEJNE ZŁOTO! IWONA PODKOŚCIELNA I ALEKSANDRA TECŁAW POJECHAŁY TAK FANTASTYCZNIE, ŻE SERWERY OFICJALNEJ STRONY IGRZYSK OSZALAŁY. Wyniki punktu na 69 kilometrze okazały się być metą.

21:22 – Kolarstwo szosowe B – Na 7. miejscu z czasem 2:31.46 finiszują Przemysław Wegner i Artur Korc. Duet Marcin Polak i Mariusz Ładosz nie ukończył rywalizacji.

21:19 – Kolarstwo szosowe B – Holender Vincent ter Schure złotym medalistą w wyścigu mężczyzn. Srebro dla Hiszpana Rodrigueza, a brąz dla Steve’a Bate’a z Wielkiej Brytanii. Wciąż czekamy na przyjazd Polaków na metę.

20:56 – Kolarstwo szosowe B – Docierają do nas pierwsze informacje z wyścigu kobiet i to jakie. Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław mają ponad minutę przewagi nad rywalkami. Złoto jest blisko!

Tak teraz wygląda czołówka wyścigu.

To był złoty skok w dal dla Brazylii.

20:23 – Kolarstwo szosowe B – Niesamowita sytuacja Damien Vereker i jego pilot Sean Hahessy nie kończą rywalizacji. Walka o złoto będzie pasjonująca.

Przedstawiamy kilka wspaniałych zdjęć prosto z Rio.

Tak graficznie wyglądają regaty żeglarskie.

Rozpędzeni Irlandczycy pędzą do mety.

19:36 – Kolarstwo szosowe B – Minimalnie powiększył swoją przewagę nad peletonem Irlandczyk Vereker. Na 4. miejscu plasują się Wegner i Korc. Polak i Ładosz są 8. lokacie.

Polacy wygrali wyścig medalowy, jednak medalu nie zdobyli. Zabrakło bardzo niewiele.

Na wyścigach kolarskich często zdarzają się kraksy.

Szczęśliwe złote medalistki w tenisie stołowym! Brawo dla naszej ekipy tenisistów stołowych!

19:14 – Kolarstwo szosowe B – Irlandczyk Damien Vereker uciekł wszystkim rywalom i ma nad nimi ponad minutę przewagi. W peletonie jadą 2 polskie duety, wyżej na 4. miejscu plasują się Marcin Polak i Michał Ładosz.

19:10 – Coraz mniej zostało nam startów Polaków na tegorocznej paraolimpiadzie. W tej chwili walczą jeszcze kolarze. Później, o 23:30 polskiego czasu, zobaczymy jeszcze naszych tenisistów stołowych, Krzysztofa Ciukszę i Macieja Lepiato.

18:57 – Kolarstwo szosowe B – Ruszyły także kobiety, wśród nich Anna Duzikowska i Natalia Morytko oraz Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław.

18:55 – Żeglarstwo (SKUD 18) – PECH! PECH! PECH! Polacy wygrywają. WIELKIE brawa dla nich. Kanada do której mieliśmy stratę pięciu punktów ostatecznie trzecia. Co z tego, że wyprzedzili Brytyjczyków…Włosi kilkanaście metrów przed metą dali się wyprzedzić reprezentantom Wielkiej Brytanii, którzy zajęli czwarte miejsce. Do nich traciliśmy cztery punkty. Jeśli byliby na 5. lokacie nasza załoga zrównałaby się z nimi punktami w generalce i wyprzedziła lepszym bilansem miejsc w poszczególnych wyścigach

18:50 – Kolarstwo B – Zawodnicy… wznowili rywalizację

18:50 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Niestety Kanada piąta, ale są blisko Brytyjczyków! Jeśli ich wyprzedzą Polacy odrobią cztery punkty do zawodników z Wielkiej Brytanii i zrównają się punktami. Wtedy trzeba będzie liczyć miejsca w poszczególnych wyścigach. Ależ emocje!!! Meta blisko!

18:47 – Kolarstwo szosowe B – Dziwne rzeczy dzieją się w Pontal, gdzie rozegrane są zawody kolarskie. Wyścig mężczyzn został przerwany, zaś kobiety jeszcze nie wystartowały.

18:43 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Na czwartym punkcie Polacy prowadzą! 9 sekund przed Amerykanami, 20 sekund przed Wielką Brytanią. Kanada jest 6. i wirtualnie zrównujemy się z nimi punktami, ale oni z kolei tracą tylko sekundę do Włochów. Wszystko jest na styku. Do końca jeszcze około 20 minut rywalizacji.

18:36 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – TAK! TAK! TAK! Karolina Pęk wygrywa czwartego seta i to Polki zdobywają złoto! Wspaniałe spotkanie w wykonaniu naszych zawodniczek, wspaniałe igrzyska dla polskiego tenisa stołowego!

18:33 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Wczoraj naszych reprezentantów tuż przed wyścigami dopadła awaria łódki, a w czasie rywalizacji wpadli na kamienie pogarszając sytuację. Jeśli jakimś cudem wywiozą z Rio medal na pewno staną się naszymi bohaterami.

18:31 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Na drugim kursie Polacy drudzy, dziewięć sekund za Amerykanami. Reprezentanci Wielkiej Brytanii do których nasi tracą cztery punkty w generalce płyną na trzeciej lokacie, pół minuty za Moniką Gibes i Piotrem Cichockim. Do Kanady tracimy pięć punktów,a żeglarze z tego kraju płyną na szóstym miejscu. W wirtualnej klasyfikacji cały czas nie mamy medalu. Nasz załoga musi walczyć o wygraną w tym wyścigu! Przełamcie tego pecha!

18:30 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Niestety Chinka wygrywa trzeciego seta 9:11. Miejmy nadzieje, że to jedyne na co stać zawodniczkę z Azji i kolejnego seta wygra Polka !

18:25 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Warto dodać, że ostatni start regat nazywamy wyścigiem medalowym tylko dlatego, że jest to zakończenie rywalizacji. Punkty nie są liczone podwójnie względem zajmowanego miejsca, tak jak to ma miejsce w przypadku pełnosprawnych żeglarzy.

18:23 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Głodni medalu Polacy, zaczynają naprawdę mocno. Biało-czerwoni są w tej chwili na prowadzeniu! Pamiętajmy jednak, że to dopiero początek wyścigu medalowego.

18:22 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Drugi set również dla Polki! Fenomenalnie gra Karolina Pęk, której brakuje już tylko jednej partii, żeby zapewnić Polkom złoty medal!

18:20 – Żeglarstwo (SKUD 18) – Rozpoczął się już wyścig medalowy w najważniejszej dla nas klasie. Złoto mają już zapewnione Australijczycy Daniel Fitzgibbon i Liesl Tesch. Polacy – Monika Gibes i Piotr Cichocki – są przed wyścigiem medalowym klasyfikowani na 4. pozycji. Tracą cztery punkty do trzecich Brytyjczyków i pięć punktów do drugich Kanadyjczyków. O odrobienie strat będzie jednak bardzo trudno. Pozostaje mieć nadzieje i ściskać kciuki.

18:16 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Karolina Pęk wygrywa pierwszego seta 11:6 i już tylko dwóch setów brakuje Polkom do złotego medalu!

18:06 – Kolarstwo szosowe B – Po medalu Anny Harkowskiej do walki staną tandemy. W rywalizacji panów wystartują Marcin Polak i Michał Ładosz oraz Przemysław Wegner i Artur Korc. Wśród pań pojadą Anna Duzikowska z przewodniczką Natalią Morytko oraz Iwona Podkościelna z Aleksandrą Tecław. Na razie start jest opóźniony.

18:06 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Trzeci set również wędruje na konto naszej zawodniczki, która pewnie wygrywa cały mecz 3:0 i wyrównuje stan spotkania na 1:1. To kto zdobędzie złoto, rozstrzygnie się w pojedynku Karoliny Pęk z Liną Lei.

17:57 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Coraz lepiej układa się to spotkanie. Natalia Partyka po zaciętej walce wygrywa 12:10 i obejmuje prowadzenie 2:0.

17:45 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Natalia Partyka wygrywa pierwszego seta 11:5. Miejmy nadzieje, że kolejne sety również zakończą się zwycięstwem Polki.

17:36 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Czwarty set również pada łupem obrończyń tytułu, które obejmują prowadzenie w całym meczu 0:1. W następnej kolejności do stołu podejdzie Natalia Partyka, której rywalką będzie Qian Yang. Będzie to rewanż za finał rywalizacji indywidualnej, w której to Polka była górą.

17:26 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Niestety Polki mimo wysokiego prowadzenia na początku, przegrywają trzeciego seta 10:12. Oby kolejny set był bardziej udany w wykonaniu naszych zawodniczek.

17:15 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Drugi set wędruje na konto polskich tenisistek, które wyrównują stan spotkania na 1:1. Oby tak dalej !

17:12 – Lekkoatletyka (pchnięcie kulą F57) – SREBRO JANUSZA ROKICKIEGO! TYM SAMYM WYRÓWNUJEMY WYNIK Z LONDYNU ZDOBYWAJĄC 36. MEDAL W RIO. I TO OCZYWIŚCIE NIE KONIEC WYSTĘPÓW NASZYCH SPORTOWCÓW!

17:06 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Słaby początek w wykonaniu naszych tenisistek. Natalia Partyka i Karolina Pęk przegrywają pierwszego seta z Qian Yang i Lina Lei 4:11.

16:57 – Tenis stołowy (klasa 6-10) – Przed nami ostatni dzień rywalizacji tenisistów stołowych. Zobaczymy dziś dwie nasze drużyny. Jako pierwsze do stołu podejdą panie – Katarzyna Marszał, Natalia Partyka i Karolina Pęk, które w walce o złoto zmierzą się z Chinkami czyli obrończyniami tytułu .

16:49 – Kolarstwo szosowe (klasy C4-5) – MAMY SREBRO !! Anna Harkowska kończy wyścig na drugim miejscu i zdobywa kolejne srebro na igrzyskach. Cieszymy się z medalu i również z tego, że nic jej się nie stało i ukończyła wyścig.

16:48 – Kolarstwo szosowe (klasy C4-5) – Brytyjka Sarah Storey wygrywa wyścig i zdobywa trzecie złoto w Rio de Janeiro. Czekamy na kolejne zawodniczki.

16:46 – Lekkoatletyka (pchnięcie kulą F57) – Złota nie będzie, ale bardzo blisko srebrnego krążka jest Janusz Rokicki. W kolejnych trzech próbach Polak się nie poprawił i kończy z wynikiem 14,26.

16:33 – Kolarstwo szosowe (klasy C4-5) – Sarah Storey ma już minutę przewagi i pewnie zmierza po złoty medal igrzysk paraolimpijskich. Nie mamy informacji co się dzieje na dalszych miejscach.

16:26 – Kolarstwo szosowe (klasy C4-5)  – 10 km. do końca, ucieczka została juz dawno zlikwidowana. Od grupy oderwała się samotnie Brytyjka Sarah Storey, Wcześniej miała miejsce kraksa. Nie wiem jednak jakie zawodniczki brały w niej udział

16:21 – Lekkoatletyka (pchnięcie kulą F57) – Na 2. pozycji po połowie rywalizacji jest Janusz Rokicki. Z wynikiem 14,42 metrów prowadzi Guoshan Wu z Chin

15:42 – Pływanie S4 – W ostatnim dniu zmagań na paraolimpijskej pływalni zobaczyliśmy tylko jedną reprezentantkę Polski. Karolina Hamer wystartowała w eliminacjach 50 m stylem dowolnym w kategorii S4. Niestety Polka nie może zaliczyć tego startu do udanych – 13. miejsce wśród wszystkich startujących (czas 57,11) oznacza brak awansu do wieczornego finału.

15:39 – Lekkoatletyka (pchnięcie kulą F57) – Świetny początek Polaka! Co próba to lepsza, skończyło się na 14,26 metrów w trzecim pchnięciu i pewnym prowadzeniu Polaka.

15:30 – Kolarstwo szosowe (klasy C4-5) – Zawodniczki pokonały 30 kilometrów. Na czele Chinka Jianping Ruan z przewagą 4 sekund nad Kanadyjką Marie-Claude Molnar i 44 sekund na całą grupą. Anna Harkowska drugie okrążenie ukończyła na ostatnim miejscu, ale bez żadnych strat.

15:00 – Kolarstwo szosowe (klasy C4-5) – Pierwsze okrężenie za nami. Na czele Estonka Mari-Liis Juul i Kanadyjka Marie-Claude Molnar, które mają przewagę 17 sekund nad grupą. Mały peleton na pierwsze okrążenie przyprowadziła Brytyjka Sarah Storey. Anna Harkowska jest w środku stawki.

14:58 – Lekkoatletyka (pchnięcie kulą F57) – Za moment rozpocznie się konkurs pchnięcia kulą z udziałem wicemistrza paraolimpijskiego z Londynu i Aten Janusza Rokickiego. Trzymamy kciuki!

14:45 – Kolarstwo szosowe (klasy C4-5) – Zawodniczki mają do pokonania 75 kilometrów – 3 okrążenia po 15 km. i ostatnie liczące 30 km. Faworytką jest Brytyjka Sarah Storey, która w Rio dwa razy stawała na najwyższym podium.

14:30 – Kolarstwo szosowe (klasy C4-5) – Przed nami pierwsza konkurencja z udziałem naszej reprezentantki – wyścig kolarski ze startu wspólnego kobiet. Na starcie zobaczymy 20 zawodniczek a wśród nich Annę Harkowską (C5), która w Rio zdobyła srebro w jeździe indywidualnej na czas. Również i dziś liczymy na jej dobry występ.

Witamy bardzo serdecznie w kolejnym dniu zmagań paraolimpikskich. Do dorobku z Londynu brakuje nam dwóch medali. Dziś damy radę przebić ten rezultat! Zaczynamy od kolarstwa. Niech to będzie udana sobota dla polskiego parasportu.