Piłka wodna – LŚ: Nowy sezon rozpoczęty

Pierwsza kolejka europejskiej rundy wstępnej Ligi Światowej w piłce wodnej za nami. We wtorek w basenach na Starym Kontynencie rywalizowali panowie.

Do męskich rozgrywek przystąpiło 11 zespołów europejskich, które podzielono na trzy grupy. Z każdej awans uzyskają tylko pierwsze drużyny w poszczególnych tabelach. W stawce brakuje jednak paru drużyn z czołówki światowej – Czarnogórców, Hiszpanów czy też przechodzących proces zmiany trenera kadry Węgrów.

W grupie A pewne zwycięstwo odniosła najlepsza obecnie drużyna na świecie – Serbowie. Dzierżąca obecnie wszystkie trzy tytuły mistrzowskie (europejski, światowy i olimpijski) gładko pokonała Rumunów 19:8. Kontrolę nad spotkaniem Serbowie stracili tylko na chwilę w trzeciej kwarcie, którą przegrali 1:5, jednak mieli oni wówczas już tak dużą przewagę, że nie miało to wpływu na wynik całego spotkania. Drugi mecz był już bardziej wyrównany – Słowacy pokonali 10:7 Niemców, remisując drugą i trzecią kwartę (kolejno 3:3 i 2:2), nieznacznie wygrywając pierwszą i czwartą (2:1 i 3:1).

Prowadzenie w tabeli grupy B objęli Chorwaci, którzy w Rijece pokonali 11:6 Greków, głównie dzięki wygranej 4:0 w drugiej kwarcie. W Goudzie z kolei Holendrzy zmierzyli się z Francuzami. Na półmetku spotkania na tablicy wyników widniał remis 3:3, jednak po zmianie stron boiska obie drużyny zaczęły strzelać więcej bramek, a rezultat nie był pewny do końca spotkania. Ostatecznie Pomarańczowi wygrali 11:10.

W składającej się z trzech drużyn grupie C pauzowali Włosi, natomiast w Tbilisi Gruzini podejmowali Rosjan. Pierwsza kwarta zakończyła się triumfem Sbornej 4:3 i to właśnie ten moment zadecydował o rezultacie końcowym. Pozostałe trzy kwarty zostały bowiem zremisowane (2:2, 5:5 i 3:3) i Rosjanie triumfowali w ostatecznym rozrachunku 14:13.

Za dwa tygodnie, 29 listopada, rozpocznie się rywalizacja w Lidze Światowej kobiet. Panowie natomiast do wody powrócą w Mikołajki – to właśnie 6 grudnia rozegrana zostanie druga kolejka ich zmagań.