Rio 2016 – Boks – Kolejne dwa złota dla Kuby

Wielkimi krokami zbliża się koniec turnieju bokserskiego na igrzyskach w Rio de Janeiro. Ostatnie rozstrzygnięcia poznamy dzisiaj – na niedzielę zaplanowano 3 męskie i 1 żeński finał.

Kolejne dwa złote medale dołożyli do swojego dorobku pięściarze z Kuby. W kategorii koguciej (56 kg) złoty medal zdobył faworyt Robeisy Ramirez. 22-latek pokonał niejednogłośnie na punkty Amerykanina Shakura Stevensona. Nastolatek z New Yersey był rewelacją tego turnieju i osiągnął największy sukces w swojej dotychczasowej karierze. Do tej pory mógł się pochwalić młodzieżowym mistrzostwem świata z 2014 roku. Brązowe medale przypadły Uzbekowi Akmadaliewowi i Rosjaninowi Nikitinowi.
1. Robeisy Ramirez (CUB)
2. Shakur Stevenson (USA)
3. Murodjon Akmadaliew (Uzbekistan)
3. Władimir Nikitin (Rosja)

W kategorii średniej (75 kg) liczyliśmy, że do końca będziemy mieli biało-czerwony akcent. Niestety Tomasz Jabłoński odpadł już w pierwszej rundzie, a medale przypadły innym zawodnikom. Złoto zdobył 23-letni Kubańczyk Arlen Lopez, który pokonał jednogłośnie na punkty młodszego o 3 lata Uzbeka Melikuzjewa. Trzeba przyznać, że walka była wyrównana, a niektórzy z obserwatorów uważali, że decyzja o zwycięstwie Lopeza jest kontrowersyjna. W tej kategorii wagowej brąz przypadł Azerowi Szaksuwarliemu, oraz Rodriguezowi z Meksyku.
1. Arlen Lopez (Kuba)
2. Bektemir Melikuzjew (Uzbekistan)
3. Kamran Szakusuwarli (Azerbejdżan)
3. Misael Rodriguez (Meksyk)

W kategorii muszej wśród kobiet triumfowała Brytyjka Nicola Adams. Pokonała ona w finale reprezentantkę Francji Sarah Ourahmoune. Sędziowie tylko jedną z 4 rund przyznali 34-letniej pięściarce Trójkolorowych. Przypomnijmy, że pojedynki kobiece trwają 4 rundy po 2 minuty. Brązowe medale dla Chinki Cancan Ren i Kolumbijki Ingrit Valencii.
1. Nicola Adams (Wielka Brytania)
2. Sarah Ourahmoune (Francja)
3. Cancan Ren (Chiny)
3. Ingrit Valencia (Kolumbia)

Dziś rozegrane zostaną ostatnie finały. Do tej pory 4 złote medale wśród mężczyzn zdobyli Kubańczycy, a po jednym Uzbekistan, Rosja, Brazylia i Kazachstan. Dorobek medalowy Europy powiększy się na pewno o jedno złoto, gdyż w finale kategorii superciężkiej powalczy Francuz Tony Yoka z Brytyjczykiem Joe Joycem. Ten drugi po wyeliminowaniu groźnego Iwana Dyczko z Kazachstanu wydaje się być faworytem finałowej rywalizacji. Oto zestawienie dzisiejszych finałow:
19:00 75 kg kobiety Claressa Schields (USA) – Nouchka Fontijn (Holandia)
19:15 52 kg mężczyźni Szakhobidin Zoirow (Uzbekistan) – Misza Aloian (Rosja)
20:00 64 kg mężczyźni Fazliddin Gaibnazarow (Uzbekistan) – Lorenzo Sotomayor (Azerbejdżan)
20:15 +91 kg mężczyźni Tony Yoka (Francja) – Joe Joyce (Wielka Brytania)