Rio 2016 – Hokej na trawie: Emocje w finale, Holenderki nie obroniły złota

Reprezentacja Wielkiej Brytanii zdobyła złoty medal w olimpijskiej rywalizacji laskarek. W finale Brytyjki pokonały Holenderki po serii karnych zagrywek.

Mecz o 3. miejsce: Niemcy-Nowa Zelandia 2:1 (0:0, 0:0, 2:1, 0:0)

Pierwszy gol padł dopiero na początku trzeciej kwarty – w 34. minucie piłkę do bramki skierowała Charlotte Stapenhorst. W 38. minucie prowadzenie Niemek podwyższyła Lisa Schütze, jednak niedługo później padł gol kontaktowy – krótki róg wykonany już po syrenie kończącej trzecią odsłonę spotkania na bramkę zamieniła Olivia Merry. W ostatniej kwarcie jednak bramki już nie padły i nasze zachodnie sąsiadki cieszyć się mogły z brązowego medalu igrzysk olimpijskich.

Finał: Holandia-Wielka Brytania 3:3 (0:1, 2:1, 1:0, 0:1), 0:2 w karnych zagrywkach

Wynik meczu otworzyła Lily Owsley w dziewiątej minucie. Gol wyrównujący padł na początku drugiej kwarty po strzale Kitty van Male, a na prowadzenie Holenderki wyprowadziła Maartje Paumen, golem z krótkiego rogu w 25. minucie gry. Niecałą minutę później znów jednak na tablicy wyników widniał remis, po tym jak bramkę strzeliła Crista Cullen. Gola na 3:2 dla Pomarańczowych zdobyła po krótkim rogu w 37. minucie van Male, ale po stałym fragmencie gry padł też kolejny gol wyrównujący – w 52. minucie nadzieje Brytyjkom dała Nicola White. O tym, która z drużyn zdobędzie złoto zadecydować musiała seria karnych zagrywek, wygrana 2:0 przez Wyspiarki. Holenderki straciły zatem szansę zostać pierwszą drużyną, która trzy razy z rzędu wygra olimpijski turniej hokeja na trawie kobiet.