Rio 2016 – Hokej na trawie: Pierwszy triumf Argentyńczyków

Reprezentacja Argentyny wygrała olimpijskie zmagania w hokeju na trawie mężczyzn. Jest to pierwszy złoty medal w historii tego kraju w tej dyscyplinie.

Mecz o 3. miejsce: Holandia-Niemcy 1:1 (0:0, 0:0, 1:1, 0:0), 3:4 w karnych zagrywkach

Na bramki kibice w Olympic Hockey Centre musieli czekać do trzeciej kwarty. Najpierw prowadzenie w 35. minucie dał Holendrom Jorrit Croon, ale do wyrównania doprowadził w 42. minucie Martin Haner. W czwartej kwarcie bramki już nie padły i o brązowym medalu zadecydować musiała seria karnych zagrywek. Niemcy byli w niej bezbłędni, co wobec pudel Billy’ego Bakkera i Sandera de Wijna oznaczało, że to do naszych zachodnich sąsiadów trafił brązowy medal.

Finał: Belgia-Argentyna 2:4 (1:2, 0:1, 1:0, 0:1)

Już w trzeciej minucie wynik spotkania otworzył Tanguy Cosyns, dając Belgom szybkie prowadzenie. W 12. minucie stan meczu wyrównał strzałem z krótkiego rogu Pedro Ibarra, a trzy minuty później bramkę na 2:1 dla Argentyńczyków zdobył Ignacio Ortiz. W 22. minucie krótki róg na gola zamienił Gonzalo Peillat, podwyższając prowadzenie ekipy z Ameryki Południowej. Osiem sekund przed końcem trzeciej kwarty kontaktową bramkę zdobył Gauthier Boccard, ale później Belgowie nie mogli skierować piłki do bramki rywali. W końcówce meczu wycofali bramkarza, ale efekt był odwrotny do zamierzonego – 16 sekund przed końcową syreną Agustin Mazzilli ustalił wynik meczu na 4:2, pieczętując triumf Argentyńczyków na turnieju olimpijskim w Rio.