Rio 2016 – Jeździectwo, skoki: Skelton nowym mistrzem

Brytyjczyk Nick Skelton został mistrzem olimpijskim w skokach przez przeszkody. Do podziału medali potrzebne było rozegranie rozgrywki.

W pierwszym finałowym przejeździe trzynaście par zachowało czyste konto, nie popełniając na parkurze żadnego błędu. Dwa duety jedynie przekroczyły limit czasu i zarobiły jeden punkt karny, natomiast kolejnych jedenaście awansowało do drugiego nawrotu ze zrzutką. W ostatecznej walce o medale znalazło się zatem 27 par.

Po drugim nawrocie bezbłędnych pozostało sześciu zawodników – Nick Skelton na Big Starze, Steve Guerdat na Nino des Buissonnets, Sheikh Ali Al Thani na First Devision, Kent Farrington na Voyeurze, Peder Fredricson na All In i Eric Lamaze na Fine Lady 5. Pomiędzy nimi rozegrana została rozgrywka, w której oprócz poprawności liczył się też czas przejazdu.

Dwóch zawodników, Skelton i Fredricson, zaliczyło czysty przejazd, jednak Brytyjczyk zrobił to w lepszym czasie (42,82 s) i to on zdobył złoto, a Szwed musiał zadowolić się srebrem. Brązowy medal zdobył Lamaze, który, podobnie jak Guerdat, miał zrzutkę, jednak przejechał parkur o blisko sekundę szybciej niż Szwajcar.