Rio 2016 – Kajakarstwo: Dwa wygrane finały B na zakończenie

Na zakończenie zmagań kajakarskich na igrzyskach w Rio polscy kajkarze odnieśli dwa triumfy. Szkoda, że były to wygrane w finałach B C2 na 1000 metrów i K4 500 metrów. Największą gwiazdą igrzysk została Danuta Kozak, kolejne medale wywalczyli Sebastian Brendel i Isquias Quieroz da Silva.

To miało być inaczej. Karolina Naja, Beata Mikołajczyk. Marta Walczykiewicz i Edyta Dzieniszewska miały walczyć o medale, może nawet o ten najcenniejszy. Wczorajsza porażka w półfinale spowodowała, że został im tylko finał B.  Wygrały go Polki bezapelacyjnie, jednak marne to pocieszenie. Złoto wywalczyły Węgierki, dla Danuty Kozak był to trzeci triumf w Rio, piąty w ogóle złoty olimpijski medal w karierze. Srebro dla Niemek, brąz dla Ukrainy.

W kanadyjkowej dwójce na 1000 metrów także mieliśmy zwycięstwo w finale B. Dziewiąte miejsce na igrzyskach zajęli Michał Kudła i Mateusz Kamiński. To wynik poniżej oczekiwań i możliwości naszej dwójki. Walka o medale była fascynująca. Długo prowadzili Brazylijczycy, tuż przed metą uprzedzili ich Niemcy z Sebastianem Brendelem, dla którego było to drugie złoto w Rio. Isaquias Quieroz da Silva wywalczył trzeci medal w swojej rodzinnej Brazylii. Na trzecim miejscu uplasowali się Ukraińcy.

Piękny był też finał sprintu kajakarzy. O medale walczyło zaciekle czterech zawodników. Ostatecznie przyznano dwa medale brązowe – Hiszpanowi Saulowi Carviotto i Niemcowi Ronaldowi Rauhe. Złoto ciut niespodziewanie dla Brytyjczyka Liama Heath, srebro dla Francuza Maxieme Beaumont.

W ostatnim finale tych igrzysk, kajakowej czwórce na 1000 metrów triumfowali Niemcy przed Słowakami i Czechami.