Rio 2016 – Kolarstwo szosowe: Srebro Rafała Wilka w wyścigu ze startu wspólnego

Drugi start i drugi medal. Po zdobyciu złotego medalu w jeździe na czas Rafał Wilk był drugi w wyścigu ze startu wspólnego w klasie H4. Tym samym zdobył swój czwarty medal na igrzyskach paraolimpijskich. Jest to jego pierwsze srebro po 3 złotych krążkach.

Rafał Wilk prowadził od samego początku. Po pokonaniu 15 kilometrów polski kolarz przodował 10-osobowej grupie, w której był także Arkadiusz Skrzypiński. Drugi z Polaków odpadł z czołówki podczas następnych 15 kilometrów. Do nadal prowadzącego Wilka tracił on już prawie półtorej minuty.

Na okrążenie przed końcem prowadzenie objął Austriak Thomas Fruhwirth. Za nim w tym samym czasie na punkcie pomiaru zameldowali się Rafał Wilk i 6 kolejnych kolarzy. W końcówce od Wilka lepszy był tylko Niemiec Vico Merklein, który finiszował 3 sekundy przed Polakiem. Na trzeciej lokacie uplasował się Francuz Joel Jeannot, który o włos wyprzedził swojego rodaka Mathieu Bosredona.

Bez medalu z Rio wróci Renata Kałuża, która najpierw w czasówce była 4., a dzisiaj w wyścigu ze startu wspólnego zajęła 5. miejsce. Na początku czołówka liczyła 7 zawodniczek, chwilę później dwie z nich odpadło i tylko 5 pań miało szanse walczyć o medale. Jako pierwsza nich kontakt z czołówką straciła Polka, która na mecie zameldowała się na 5. pozycji z czasem 1:16.46. Wygrała Niemka Christiane Reppe uzyskując rezultat 1:15.56. Srebro zdobyła Doyeon Lee z Korei Południowej, a brąz wywalczyła Włoszka Francesca Porcelatto. Czołową trójkę dzieliła różnica zaledwie 2 sekund.