Rio 2016 – Koszykówka: Amerykanie pozostają na tronie

Koszykarze Stanów Zjednoczonych po raz 15. zdobyli złoty medal igrzysk olimpijskich w turnieju mężczyzn. W wielkim finale rozgromili debiutujących w tej fazie Serbów 96:66.

Obie ekipy spotkały się wcześniej w fazie grupowej i tamto spotkanie przyniosło kibicom wiele emocji. Mało brakowało a DreamTeam 2016 przegrałby ten mecz, choć ostatecznie udało im się dowieźć do końca trzypunktową przewagę i wygrać 94:91. Spodziewano się podobnego scenariusza w finale, ale Serbowie, zmęczeni i zapewne przytłoczeni stawką, do której nie są tak przyzwyczajeni, jak ich przeciwnicy, nie byli dziś w stanie ponownie wznieść się na wyżyny koszykarskich umiejętności. Jedynie pierwsza kwarta była dość wyrównana, choć jej końcówka należała do rozkręcającego się Kevina Duranta. Właśnie nowy nabytek Golden State Warriors był prawdziwą gwiazdą meczu. Rzucał za trzy, przechwytywał, wzbudzała aplauz efektownymi wsadami. Przed przerwą miał już na koncie 24 punkty. Błyszczał też DeMarcus Cousins, który też potrzebował jedynie 20 minut by zapisać w swoim dorobku kolejne double-double. Kompletnie nie odnalazł się za to dotychczasowy lider Serbów, Bogdan Bogdanović. Zawodnik ten do przerwy rzucił 2 punkty, oba z rzutów wolnych.

Druga połowa to jeszcze odważniejsza gra Amerykanów, która przy fatalnej skuteczności Serbów, przeradzała się w jeszcze większą przewagę punktową. Podopieczni Aleksandara Dordevici wyraźnie pogodzili się z porażką i nie byli ani uważni w obronie, ani precyzyjni w ataku. Amerykanie wygrali we wszystkich elementach gry. Trafili 10 trójek, mieli zdecydowanie więcej zbiórek w ataku i często upokarzali przeciwników efektownymi blokami. Ostatecznie każdy z meczowej dwunastki MIke’a Krzyzewskiego skończył ze zdobyczą punktową. Kevin Durant zakończył mecz z dorobkiem 30 „oczek”. Najlepszy u Serbów był Nemanja Nedović – 14.

Dla Amerykanów był to 15. triumf olimpijski. Mecz ten zakończył zmagania sportowców na igrzyskach w Rio i dał USA 121. medal, 46. złoty.

USA – Serbia 96:66 (19:15, 33:14, 27:14, 17:23)