Rio 2016 – Koszykówka: Mistrzynie Europy z brązowym medalem

Koszykarki Serbii pokonały Francję 70:63 i zdobyły brązowy medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. To początek medalowego żniwa Serbii w sportach zespołowych.

Mecz rozgrywany był falami. Raz jedne, raz drugie notowały lepszy okres gry. Pierwsza kwarta padła łupem mistrzyń Europy, ale na przerwie na tablicy wyników widniał już remis. Podopieczne Mariny Maljković fantastycznie zaprezentowały się w trzeciej części meczu, kiedy wykorzystały przestój przeciwniczek. Francuzki nie potrafiły zdobyć punktu przez 5 minut co bezlitośnie wykorzystały zawodniczki z Bałkanów. Przed ostatnią kwartą miały 13 punktów przewagi. Wicemistrzynie Europy wzięły się za odrabianie strat, ale nie zdążyły dogonić rywalek. Nie udał się rewanż za finał zeszłorocznego Eurobasketu i to Serbki mogą cieszyć się z brązowego medalu igrzysk olimpijskich. Sukces tym większy, że był to olimpijski debiut tej reprezentacji.

Co ciekawe, statystyki wskazywałyby na reprezentację Francji. W całym spotkaniu odznaczyły się lepszą procentową skutecznością rzutów, a także były zdecydowanie lepsze na tablicach. To jednak nie wystarczyło. Po 18 punktów zdobyły Jelena Milovanović i Endy Miyem.

Serbowie przywiozą więc aż 4 medalem w dyscyplinach zespołowych. W finałach są koszykarze, siatkarki i piłkarze wodni.