Rio 2016 – Lekkoatletyka: Dwóch Polaków walczyło o medale w pchnięciu kulą! Mamy brąz!

Wiele emocji przyniósł konkurs pchnięcia kulą zawodników na wózkach. Dwaj reprezentanci Polski – Karol Kozuń i Lech Stoltman – do końca walczyli w nim o medale. Ostatecznie brązowy krążek wywalczył Stoltman, a Kozuń zajął miejsce tuż za podium.

Na półmetku rywalizacji kulomiotów w klasie F54/55 (zawodnicy na wózkach) wydawało się, że blisko powtórzenia sukcesu z igrzysk w Lonynie jest Karol Kozuń. Nasz wicemistrz paraolimpijski zajmował drugie miejsce w klasyfikacji, ustępując tylko faworytowi z Bułgarii. Bułgar Ruzhdi w pierwszym pchnięciu ustanowił rekord świata w kategorii F55 – 12.33 – i stało się jasne, że pozostałym zawodnikom bardzo trudno będzie „doskoczyć” do tego poziomu. Na dalszych miejscach był jednak duży ścisk. Karol Kozuń w trzeciej próbie posłał kulę na odległość 11.33, ale za plecami Polaka czaił się Serb Duric (11.29) i kolega z reprezentacji Polski Lech Stoltman (11.27).

Druga część konkursu to popis Irańczyka Hameda Amiri, który pchnięciem na 11.40 ustanowił rekord świata w klasie niepełnosprawności F54. Ta próba pozwoliła mu także awansować w klasyfikacji generalnej na drugie miejsce, spychając na trzecią lokatę Kozunia. Karol Kozuń nie poprawił się w swoich kolejnych trzech pchnięciach i musiał czekać na to, co zrobią rywale. Serb Duric nie zdołał przerzucić naszego zawodnika i stało się jasne, że Polska zdobędzie w Rio kolejny medal. Zmagania kulomiotów kończył Lech Stoltman. Lekkoatleta z Bytowa w czwartej próbie osiągnął rezultat 11.39, co pozwoliło awansować mu na 3. miejsce w konkursie kosztem Kozunia. Do wyprzedzającego go Irańczyka tracił zaledwie centymetr, jednak w kolejnych dwóch pchnięciach nie udało mu się zanotować lepszego wyniku. Tym samym Lech Stoltman w debiucie na igrzyskach wywalczył brązowy medal, a Karol Kozuń tym razem uplasował się tuż za podium.