Rio 2016 – Lekkoatletyka: Kulomioci i Lićwinko z awansami do finałów

Konrad Bukowiecki i Tomasz Majewski w pchnięciu kulą, oraz Kamila Lićwinko w skoku wzwyż, wywalczyli awanse do finałów swoich konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Rozegrano też półfinały sztafet 4×100 m.

Minimum kwalifikacyjne w kwalifikacjach pchnięcia kulą wynosiło 20.65. Szybko przerzucili je faworyzowani Amerykanie, Crouser oraz Kovacs. Polacy, z wyjątkiem Michała Haratyka, swoje najdalsze pchnięcia wykonali w drugiej kolejce. Tomasz Majewski posłał kulę na odległość 20.56, co jak się potem okazało, było najlepszym wynikiem spośród tych, które nie przekroczyły minimum i dało mistrzowi olimpijskiemu z Pekinu i Londynu awans z 7. miejsca. Oczko wyżej uplasował się Konrad Bukowiecki, który za drugim podejściem uzyskał 20.71. Wspomniany Crouser wygrał kwalifikacje wynikiem 21.59. Michał Haratyk w najlepszej próbie pchnął 19.97 i zajął 18. pozycję., nie awansując do finału.

O medale powalczy też Kamila Lićwinko. Polka wprawdzie miała małe problemy na 1.89 m i 1.92 m, ale minimum 1.94 m zaliczyła już w pierwszej próbie. W finale będzie skakało aż 17 zawodniczek, w tym wszystkie faworytki.

Na półfinale sztafet 4×100 m zatrzymały się nasze panie. Zespół biegnący w składzie: Ewa Swoboda, Marika Popowicz-Drapała, Klaudia Konopko i Anna Kiełbasińska, zajął 7. miejsce w swoim biegu z czasem 43.33. Niespodzianką jest brak awansu Amerykanek, które na drugiej zmianie zgubiły pałeczkę. U panów w finale ponownie zapowiada się walka Amerykanów z Jamajczykami. Dzisiaj obie ekipy biegły bez swoich największych gwiazd, ale i tak wywalczyły pewne awanse do finału.

Kolejne dwie konkurencje rozegrali dziesięcioboiści. Paweł Wiesiołek pobiegł 15.09 w biegu na 110 m przez płotki, a następnie pobił rekord życiowy (48.32) w rzucie dyskiem. Po siedmiu konkurencjach plasuje się na 19. miejscu (5670 pkt). Liderem jest Ashton Eaton.

Jedyny finał sesji padł łupem Amerykanów. Bieg na 400 m przez płotki wygrał Kerron Clement, przez Kenijczykiem Bonifacem Tumutim i reprezentującym Turcję Yasmanim Copello. Falstart zaliczył Portorykańczyk Javier Culson.