Rio 2016 – Lekkoatletyka: Złota dla Rollins, Bartoletty i Thompson

Marcin Krukowski i Łukasz Grzeszczuk odpadli w eliminacjach rzutu oszczepem. Dużo emocji było podczas finałów pań w 3 dyscyplinach. Dwa złota zdobyły Amerykanki: Tianna Bartoletta w skoku w dal i Brianna Rollins w biegu na 100 metrów przez płotki. Bieg na 200 metrów wygrała Jamajka Elaine Thompson.

Amerykanki zdominowały konkurs skoku w dal. Zawody były bardzo emocjonujące i trzymały w napięciu do samego końca. Najważniejsze skoki oglądaliśmy w 5. kolejce skoków. Wygrała z wynikiem 7.17 Tianna Bartoletta, który wyprzedziła swoją rodaczkę Britney Reese, która w ostatniej próbie skoczyła 7.15 i Ivanę Spanović, która skokiem na odległość 7.08 ustanowiła nowy rekord Serbii.

Drugi złoty medal na tych igrzyskach zdobyła Elaine Thompson. Reprezentantka Jamajki po złotym krążku na 100 metrów wywalczyła również najcenniejszy medal na dystansie dwa razy dłuższym. Chęć na złoty medal miała Dafne Schippers, ale mistrzyni Europy musiała uznać wyższość Jamajki i zadowolić się srebrem. Brąz wywalczyła Amerykanka Tori Bowie.

Amerykanki całkowicie zdominowały bieg sprinterski płotkarze. Złoto z czasem 12.48 zdobyła Brianne Rollins, srebro dla Nia Ali, a brąz dla Kristi Castlin i pomyśleć, że zabrakło innej reprezentantki Stanów Zjednoczonych, rekordzistki świata Kendry Harrison.

Nieoczekiwanie do finału biegu na 200 metrów nie awansował Justin Gatlin. Amerykanin zajął 3. miejsce w swoim półfinale, a czas 20.13 nie umożliwił mu awansu z czasem. Faworytem wydaje się być Usain Bolt, który bez większego wysiłku awansował z czasem 19.78. Bardzo dobrze pobiegł także Andre de Grasse, który minimalnie przegrał z Jamajczykiem ustanawiając nowy rekord Kanady – 19.80.

Bieg na 400 metrów zakończył pierwszy dzień zmagań dziesięcioboistów. Paweł Wiesiołek przebiegł ten dystans w czasie 50.18 i awansował na 21. miejsce w klasyfikacji. Przewagę nad rywalami powiększył Ashton Eaton. Reprezentant Stanów Zjednoczonych z czasem 46.07 wygrał bieg na 400 metrów, czym do 121 punktów powiększył przewagę na drugim Niemcem Kaiem Kazmirkiem. Trzeci jest Kanadyjczyk Damian Warner.

Marcin Krukowskiemu i Łukaszowi Grzeszczukowi nie udało się powtórzyć sukcesu Marii Andrejczyk i awansować do finału rzutu oszczepem. Lepszy był Krukowski, który rzucił 80.62. Grzeszczuk w najlepszym występie rzucił 76.52. Kwalifikacje wygrał obrońca tytułu Keshorn Walcott z wynikiem 88.68. W finale zabraknie mistrza Europy Łotysza Sirmaisa.