Rio 2016 – Lekkoatletyka: Złoty Bolt i pech Andrejczyk. Dziękujemy Tomek!

To nie była szczególnie szczęśliwa dla nas noc. Głównie ze względu na minimalną porażkę naszej utalentowanej oszczepniczki Marii Andrejczyk i pechowego konkursu Konrada Bukowieckiego. Mimo to, mamy też pozytywy i wielkie podziękowania dla Tomasza Majewskiego!

Pchnięcie kulą mężczyzn

Sesja wieczorna zaczęła się od, jakże ważnego dla nas, konkursu pchnięcia kulą. Mieliśmy w nim dwóch reprezentantów – odchodzącego na sportową emeryturę obrońcę tytułu Tomasza Majewskiego i mistrza świata juniorów Konrada Bukowieckiego. W eliminacjach odpadł niestety Michał Haratyk. Konkurs od samego początku miał wysoki poziom, jednak nie zaczął się dobrze dla Polaków. Obydwoje spalili swoje pierwsze próby. Zaraz na początku drugiej serii kapitalnym pchnięciem popisał się Amerykanin Ryan Crouser. Kula spadła na odległości 22,22 m! Nasi znów spalili. Niestety Bukowiecki niezaliczył również trzeciego pchnięcia i pożegnał się z konkursem. Majewski pozostał w nim rzucając 20,72.  Później znów  dwie próby miał niemierzone, by w trzeciej pożegnać się z kibicami odległością 20,52. Zajął 6. miejsce co tym razem możemy uznać za naprawdę dobry wynik naszego mistrza! Jesteśmy mu wdzięczni za te wszystkie lata! Tymczasem inni toczyli walkę o medale. Po wspomnianym wcześniej niesamowitym rzucie prowadził Crouser. Z tyłu „dosięgnąć” go próbowali jego rodak Joe Kovacs, Nowozelandczyk Thomas Walshi i… Kongijczyk Franck Elemba! Ryan był jednak poza zasięgiem i w piątej kolejce poprawił się, ustanawiając tym samym nowy rekord olimpijski – 22,52. Przypomnijmy, że poprzedni należał do Niemca Ulfa Timmermanna z… 1988 roku z Seulu! Drugie miejsce wywalczył Kovacs z wynikiem 21,78, a na najniższym stopniu podium stanął Walsh z wynikiem 21,36. Elemba zajął 4. miejsce z rezultatem 21,20, ale i tak osiągnął najlepszy wynik w historii występów swojego kraju na igrzyskach olimpijskich!

Rzut oszczepem kobiet

Drugim finałem wieczoru był finał rzutu oszczepem kobiet, z sensacyjną rekordzistką polski Marią Andrejczyk. Polka zaliczyła niezły pierwszy rzut (61,92) i po pierwszej serii była nawet na trzecim miejscu. Później jednak coraz lepiej rzucały rywalki, a Polka nie była w stanie poprawić swojego rezultatu. Ledwo udało jej się zmieścić w ośmioosobowym wąskim finale. Tym samym stała się najmłodszą oszczepniczką w pierwszej „8” od 1984 roku! W czwartej próbie kapitalnie rzuciła Chorwatka Sara Kolak. Osiągnęła wynik 66,18! Świetna była piąta próba Polki! 64,78 dawało przez chwilę trzecią lokatę, jednak „Marysię” o 2 cm [sic!] wyprzedziła Czeszka Barbora Spotakova… Polka nie poprawiła się w ostatniej próbie i pozostała bez medalu. Jej występ jest mimo to jednym z większych pozytywnych zaskoczeń dla nas na tych igrzyskach! Może być dumna z siebie, a my z niej. W Tokio może być pięknie! Jeśli chodzi o medale – złoto zdobyła wspomniana Kolak, srebro powędrowało do Sunette Viljoen z Republiki Południowej Afryki, która dorzuciła na odległość 64,92, brąz, co dość ciężko nam było przyjąć przez tak małą różnicę, Barbora Spotakova z odległością 64,80.

Bieg na 400 metrów przez płotki kobiet

Przedostatnim finałem był bieg na 400 m ppł kobiet. Co tu dużo pisać? Nie było szczególnych zaskoczeń. Wygrała Amerykanka Dalilah Muhammad z czasem 53,13, drugie miejsce wywalczyła Sara Slott Petersen z Danii (53,55), a na najniższym stopniu podium stanęła druga z reprezentantek Stanów Zjednoczonych Ashley Spencer z rekordem życiowym 53,72.

Dziesięciobój

W sesji wieczornej odbył się też bieg, a właściwie dwa biegi na 1500 metrów, które wieńczyły dziesięciobój. W pierwszym, bez faworytów, pobiegł Paweł Wiesiołek. Zajął w nim 6. miejsce z czasem 4:42,27. Łącznie uzbierał 7784 punktów i zajął 21 miejsce. Bieg czołówki wygrał Algierczyk Larbi Bourrada w czasie 4:14,60. Na podium tej wszechstronnej konkurencji stanęli Amerykanin Ashton Eaton (z rekordem olimpijskim 8893 pkt.), Francuz Kevin Mayer (8834 pkt.) i Kanadyjczyk Damian Warner (8666 pkt.).

Bieg na 200 metrów mężczyzn

Na deser pozostał finał biegu na 200 metrów. A jak 200 metrów, to Usain Bolt!!! Jamajczyk znów okazał się być niepokonany, niedościgniony i zdeklasował rywali z wynikiem 19,78. Przypomnijmy, że do finału nie awansował główny rywal Bolta, Amerykanin Justin Gatlin. Drugie miejsce zajął więc, zgodnie z oczekiwaniami, Kanadyjczyk Andre De Grasse (20,02). Trzeci,  z czasem 20,12, na mecie zameldował się Francuz Christophe Lemaitre. Dopiero szósty był Amerykanin Lashawn Merritt.

Ponadto mieliśmy dziś półfinały biegu na 1500 metrów panów i na 800 pań z Joanną Jóźwik i Angeliką Cichocką. Tej drugiej niestety w finale nie zobaczymy, zajęła ostatnie miejsce w swoim biegu. Wystąpi tam za to Jóźwik. Choć przez większość biegu Joasia była z tyłu i rywalki blokowały jej przejście, to dzięki fantastycznemu finiszowi po zewnętrznej wygrała swój bieg.