Rio 2016 – Pięciobój nowoczesny: Dalekie miejsce Staśkiewicza, triumf rosyjskiego mistrza

Na 27. miejscu zakończył zmagania olimpijskie w pięcioboju nowoczesny w Rio de Janeiro Szymon Staśkiewicz. Zwycięstwo odniósł główny faworyt, multimedalista mistrzostw świata, Aleksander Lesun.

W pływaniu, podobnie jak podczas zawodów kobiet, padł rekord olimpijski – James Cooke uzyskał czas 1:55,60, o 0,1 s lepszy od wyniku Amro El Geziry’ego sprzed czterech lat. Egipcjanin na pływalni w Rio był tym razem drugi, przegrywając z Brytyjczykiem o 0,20 s. Trzeci był Joseph Choong, który do swojego rodaka stracił na mecie 2,90 s. Na prowadzeniu w klasyfikacji łącznej utrzymał się Aleksander Lesun, za nim natomiast po pływaniu plasowali się Omar El Geziry oraz Choong. Szymon Staśkiewicz uzyskał przedostatni, 35. rezultat (2:10,16) i spadł na 20. miejsce.

Bonusowa runda szermierki nie zmieniła kolejności w czołówce, zmniejszyły się natomiast różnice – Lesun przegrał swój jedyny pojedynek i nie zdobył dodatkowych punktów, natomiast El Geziry odniósł zwycięstwo, a Choong dwa. Egipcjanin i Brytyjczyk zrównali się tym samym wynikiem punktowym, tracąc do Rosjanina 23 „oczka”. Szymon Staśkiewicz wygrał jedną walkę na planszy „pod chmurką” i utrzymał 20. pozycję.

W jeździe konnej sześciu zawodników uzyskało maksymalny wynik 300 pkt. Pomimo trzech zrzutek prowadzenie utrzymał Lesun, jednak mocno do niego zbliżył się Joseph Choong. Na trzecie miejsce awansował Amro El Geziry, który wykorzystał słaby przejazd swojego brata, Omara. Sześć zrzutek zaliczył Staśkiewicz, który spadł na 26. miejsce.

Do kombinacji Lesun startował dziewięć sekund przed Choongiem i dziewiętnaście przed El Gezirym. Rosjanin biegał i strzelał na poziomie, do którego zdążył przyzwyczaić kibiców i pewnie zdobył złoty medal, za jego plecami natomiast działy się dużo ciekawsze rzeczy. Na trzecim strzelaniu na drugie miejsce awansował Pawlo Tymoszczenko, natomiast o trzecie miejsce walczyło kilku zawodników, którym przewodzili Ismael Hernandez Uscanga, Riccardo De Luca i Patrick Dogue. Na ostatnim okrążeniu biegu Niemiec odpadł z tej rywalizacji, natomiast włączył się do niej Valentin Prades. Na ostatnich metrach jednak to Meksykanin miał najwięcej sił i to on wywalczył brąz, a Prades i De Luca przybiegli tuż za nim i wrócą z Rio bez medalu. Na 27. miejscu ostatecznie sklasyfikowany został Szymon Staśkiewicz.