Rio 2016 – Piłka ręczna: Francuzki powalczą o złoty medal

Francuzki jako pierwsze zameldowały się w finale turnieju piłkarek ręcznych. W półfinale pokonały reprezentantki Holandii 24:23.

Zespoły te spotkały się już w fazie grupowej, tam mecz nie obfitował w zbyt dużą liczbę bramek i skończył się wynikiem 18:14 dla Francuzek. Holenderki liczyły na rewanż, chociaż poziom godny wicemistrzyń świata na tym turnieju pokazały tylko w meczu ćwierćfinałowym z Brazylią.
W pierwszym 10 minutach ciężko było wskazać faworytki, chociaż Pomarańczowe prowadziły 5:3. Dalsza część pierwszej odsłony meczu należał już tylko do Francuzek. Trójkolorowe najwyżej prowadziły właśnie na koniec pierwszej połowy, która skończyła się wynikiem 17:13.

W drugiej połowie Holenderki zabrały się za odrabianie strat. W 47. minucie Lois Abbingh rzuciła bramkę na 21:22 i Pomarańczowe miały remis na wyciągnięcie ręki. Holenderki miały szansę na doprowadzenie do remisu w 51. minucie, gdy to Luciano trafiła w słupek. To właśnie wtedy wicemistrzynie świata były najbliżej wyrównania. Francuzki po dobrej grze w końcówce utrzymały przewagę i wygrały 24:23. W ostatniej akcji meczu w słupek trafiła Lois Abbingh.

Holandia – Francja 23:24 (13:17)

Najwięcej bramek: Laura van den Heijden (8) – Alison Pineau (7)