Rio 2016 – Pływanie: Grzbieciści powalczą o medale

Dwójka z czwórki polskich pływaków, startujących w porannych eliminacjach, zdołała awansować do finałów swoich konkurencji. Nadzieje medalowe na pierwszy krążek na pływalni rozbudził zwłaszcza świetny występ Wojciecha Makowskiego.

Startujący w rywalizacji zawodników niewidomych (S11) Wojciech Makowski pewnie wygrał eliminacje 100 m stylem grzbietowym. Aktualny mistrz Europy na tym dystansie nie dał rywalom szans w swoim wyścigu, wyprzedzając drugiego na mecie Amerykanina Bradleya Snydera o ponad sekundę. Czas Polaka (1:09.40) był najlepszym wynikiem dnia i dobrym prognostykiem przed walką o medale. Finał odbędzie się w sesji wieczornej, po północy czasu polskiego (godz. 00:11).

W wieczornym finale zobaczymy także naszego drugiego grzbiecistę – Jacka Czecha. Rywalizujący w klasie S2 pływak w swoim wyścigu zajął czwarte miejsce z czasem 2:24.83. Rezultat ów pozwolił na awans do finału z ostatniego miejsca. Eliminacje wygrał Chińczyk Benying Liu, ustanawiając przy okazji nowy rekord świata – 1:50.67. Finałowe zmagania grzbiecistów w klasie S2 rozpoczną się o 22:40.

Eliminacje nie wyszły naszym kraulistom. Oliwia Jabłońska zmagania na dystansie 50 m w klasie S10 ukończyła na 11. pozycji (29.41). Polka specjalizuje się jednak w rywalizacji motylkiem na dystansie 100 m – tam będzie bronić srebra wywalczonego w Londynie, i tam będziemy liczyć na medal. Na 11. miejscu w wyścigu na 400 m stylem dowolnym (S9) sklasyfikowano Patryka Biskupa. Pływak z Kalisza w olimpijskim debiucie zajął 5.miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym z czasem 4:35.68.