Rio 2016: Siatkówka – Brazylijczycy zagrają o złoto. Udany rewanż za Londyn

Rosjanie nie obronią tytułu mistrzów olimpijskich. W półfinale lepsza okazała się reprezentacja Brazylii, która wygrała 3:0 i zrewanżowała się za finał z Londynu. O złoto Canarinhos zagrają z Włochami, zaś o brąz Rosjanie zmierzą się z USA.

W hali Maracanazinho po raz kolejny spotkały się dwie wielkie potęgi. Canarinhos walczyły o czwarty z rzędu występ w finale igrzysk. Dla Rosjan miał być to kluczowy krok w stronę obrony tytułu mistrzów olimpijskich. W półfinale mierzyli się z drużyną, którą pokonali przed czterema laty 3:2, po czym zgarnęli złoto.

W pierwszym secie obie drużyny grały bardzo równo, a wynik oscylował w granicach remisu. Dopiero w końcówce Rosjanom przytrafiła się seria błędów i z wyniku 14:14 zrobiło się 15:18. Do końca tej partii Brazylijczycy prowadzili pięcioma bądź czterema punktami i spokojnie wygrali do 21. Inicjatywę w drugim secie przejęli Rosjanie. Od początku wynik sprzyjał na ich korzyść, jednak nie potrafili odskoczyć na więcej niż dwa punkty. Skromna przewaga i słaba skuteczność w ataku w końcu się zemściły. Rosjanie prowadzili 16:14, by po chwili przegrywać już 16:17. To Sborna od tego momentu goniła wynik. W kluczowym fragmencie Brazylijczycy prowadzili 20:22. Zwycięstwo seta przypieczętowali, zdobywając trzy punkty z rzędu. Wyrównana i zacięta gra w trzeciej odsłonie toczyła się jedynie do wyniku 10:10. W grze Canarinhos widać było rozluźnienie, spokój i pewność w wykorzystywaniu błędów rywala. Rosjanom brakowało zagrywki, obrony czy skuteczności w bloku. Brazylijczycy odskoczyli nawet na pięć punktów (15:17) i bez większych problemów wygrali ten set do 17. Zwycięstwo przypieczętował fantastycznie grający w tym meczu Wallace De Souza.

Rosja – Brazylia 0:3 (21:25, 20:25, 17:25)

Rosja: Siergiej Grankin (2), Maksym Michajłow (16), Siergiej Tietiuchin (8), Jegor Kliuka (10), Artem Wolwicz (4), Aleksander Wołkow (7), Aleksiej Werbow (libero) oraz Igor Kobzar, Konstantin Bakun (1), Artem Jermakow

Brazylia: Bruno Rezende (2), Wallace de Souza (18), Ricardo Lucarelli (10), Luiz Felipe Fonteles (8), Mauricio de Souza (5), Lucas Saatkamp (7), Sergio Santos (libero) oraz William Arjona, Evandro Guerra.