Rio 2016 – Siatkówka: Chinki najlepsze po raz trzeci

Siatkarki Chin pokonały Serbki w finale igrzysk olimpijskich i zdobyły złoty medal. Dla Azjatek jest to trzeci triumf w historii żeńskiej siatkówki na najważniejszej imprezie sportowej czterolecia – wcześniej triumfowały w roku 1984 i 2004.

Początek pierwszego seta był w miarę wyrównany, jednak Serbki od stanu 5:5 zdobył cztery punkty z rzędu, wysuwając się na prowadzenie. Chinki zmniejszyły wprawdzie stratę nawet do jednego punktu (11:12), jednak ponownie podopieczne Zorana Terzicia odskoczyły rywalkom na 3-4 „oczka”. W końcówce partii powiększyły jeszcze swoją przewagę i wygrały premierową odsłonę spotkania 25:19.

W drugiej partii to Azjatki dyktowały warunki na boisku. Z początku Serbki zmniejszały co jakiś czas różnicę z czterech do dwóch punktów, jednak od stanu 10:8 dla Chinek zespół z Bałkanów wygrał tylko dwie z kolejnych dziesięciu akcji. Tak dużej przewagi podopieczne Jenny Lang Ping nie zmarnowały i wygrywając seta do 17 wyrównały stan meczu na 1:1.

Serbki na chwilę pozbierały się po tej porażce i na początku trzeciej partii jej wynik oscylował wokół remisu. Od stanu 6:6 jednak Chinki zaczęły budować przewagę i, podobnie jak w poprzednim secie, sięgnęła ona w pewnym momencie nawet ośmiu punktów. Podopieczne Zorana Terzicia pokazały jednak charakter i zmniejszyły różnicę od stanu 12:20 do 21:22. Końcówka partii należała jednak do Azjatek, które ostatecznie wygrały ją do 22.

Czwarty set był najbardziej wyrównany – przez długi czas żadna z drużyn nie mogła odskoczyć na więcej niż dwa punkty. Dopiero Chinki od stanu 13:13 wygrały trzy akcje z rzędu, jednak tym razem, w przeciwieństwie do tego, co działo się w poprzednich partiach, był to szczyt przewagi. Serbki z kolei wyrównały stan seta na 20:20. O zwycięstwie zadecydowały ostatnie akcje seta, po których ze złotego medalu, trzeciego w historii, cieszyć się mogły Azjatki.

Chiny-Serbia 3:1 (19:25, 25:17, 25:22, 25:23)
Chiny: Yuan (6), Zhu (24), Wei, Zhang, Xu (10), Hui (9), Lin (libero) oraz Yang (2), Gong, Ding (2)
Serbia: Malesević (9), Mihajlović (9), Ognjenović (1), Stevanović (4), Rasić (10), Bosković (21), Popović (libero) oraz Busa (1), Brakocević, Żivković, Veljković (2)