Rio 2016 – Siatkówka plażowa: Niemki najlepsze na Copacabanie!

Laura Ludwig i Kira Walkenhorst udowodniły w ostatnich miesiącach, że należą do światowej czołówki. Pokazały to także na igrzyskach wygrywając turniej olimpijski na Copacabanie!

Wielu ekspertów typowało zupełnie inną parę finałową, tę, która zmierzyła się jedynie w pojedynku o brąz. Od początku turnieju to jednak Niemki pokazywały, że są bardzo dobrze przygotowane i chcą powalczyć o medal. Gdy w półfinale pokonały Larissę i Talitę, to właśnie Laura Ludwig i Kira Walkenhorst stały się faworytkami finałowego meczu. Choć w nim mierzyły się z gospodyniami – Agathą i Barbarą.

Początek finałowego meczu był bardzo wyrównany, z lekkim wskazaniem na gospodynie, które prowadziły 3:1 i 6:4. Zacięta walka trwała do stanu 12:12, po chwili jeszcze Brazylijki wyszły na prowadzenie 13:12. Ale w tym momencie coś się zacięło w ich grze. Atak w aut Agathy, as Ludwig i Niemki prowadzą już 15:13. Gospodynie poprosiły o przerwę, ale po niej straciły kolejne punkty, bo skuteczny blok postawiła Walkenhorst, a w ataku ponownie pomyliły się Brazylijki. 17:13 i gra punkt za punkt jak najbardziej odpowiadała Niemkom, które spokojnie dowiozły zwycięstwo w inauguracyjnej partii wielkiego finału.

W drugim secie już od początku dominowała para z Europy. Świetnie broniła Laura Ludwig, a coraz więcej skutecznych bloków zaczęła stawić Kira Walkenhorst. Brazylijki nie miały pomysłu jak ominąć jej ręce, a dodatkowo same popełniały proste błędy. Po kilku minutach mistrzynie Europy prowadziły już 6:1! Takiej przewagi nie można było zmarnować, szczególnie gdy prezentuje się tak wysoką formę jak Niemki. Momentami ta przewaga rosła, a czasami Brazylijki były w stanie zdobyć 2-3 punkty z rzędu, ale cały czas utrzymywało się około 5 punktów różnicy. W samej końcówce bezradne gospodynie popełniły błędy i ułatwiły drogę do złota Niemkom, które w drugim secie zwyciężyły 21:14 i wywalczyły najcenniejsze medale!

Niemki pokazały jak wygrywać z Brazylijkami na ich ziemi. W półfinale odprawiły jedną parę, a w finale pokonały drugą parę. Co ciekawe, Laura Ludwig i Kira Walkenhorst w całym turnieju straciły tylko seta. Poza tym były pierwszą żeńską drużyną z Europy, która wywalczyła medal olimpijski w siatkówce plażowej i to od razu złoty!

Ludwig/Walkenhorst (GER) – Agatha/Barbara (BRA) 2:0 (21:18, 21:14)