Rio 2016 – Siatkówka: Stany Zjednoczone z kolejnym brązem!

Męska reprezentacja Stanów Zjednoczonych powtórzyła sukces kobiecej kadry i zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich. Siatkarze Sbornej prowadzili 2:0, jednak Amerykanie zwyciężyli dwa kolejne sety, a także okazali się lepsi w tie-breaku!

To było bardzo wyrównane widowisko, w których bliżsi zwycięstwa byli najpierw Rosjanie, a później Amerykanie. Obie drużyny zaprezentowały siatkówkę na najwyższym poziomie, tocząc przewrotny i zaciekły bój o brązowy medal olimpijski.

W premierowej odsłonie, po wyrównanym początku inicjatywę przejęli Rosjanie. Podopieczni Vladimira Alekno zdobyli cztery punkty z rzędu (8:12), co pozwoliło im osiągnąć bezpieczną przewagę i spokojnie kontrolować wynik do końca tej partii. Z upływem minut obie drużyny poprawiły grę w przyjęciu, co powodowało długą i efektowną wymianę piłek. Amerykanie zawzięcie walczyli, zmniejszyli stratę i byli nawet bliscy wyrównania na 24:24. Nie udało im się jednak powstrzymać Rosjan przed wygraniem tej partii. Zwycięstwo wynikiem 25:23 przypieczętował Sergey Tetyukhin.

Drugi set lepiej zaczęli Amerykanie. Poprawili grę w przyjęciu, a za sprawą świetnych piłek Mattchewa Andersona odskoczyli nawet na trzy punkty (9:6). Rosjanie poszli za ciosem, zdobyli trzy punkty z rzędu i wyrównali. Gra zrobiła się bardzo zacięta, a szala zwycięstwa przechylała się na przemian w obie strony. W końcu Rosjanie odskoczyli na dwa punkty (15:13) i mimo późniejszych strat, to oni zaczęli kontrolować wynik. W końcówce wyszli na czteropunktowe prowadzenie (18:22) i spokojnie wygrali set do 21. W kolejnej odsłonie Amerykanie poprawili grę w ataku. Po zaciętym początku odskoczyli na dwa punkty (12:10), a w decydującym fragmencie podwyższyli przewagę do nawet sześciu punktów. Amerykanie wygrali tę odsłonę do 19.

Reprezentanci USA na dobre rozkręcili się w czwartej odsłonie. Zaczęli od prowadzenia 2:0, tylko raz pozwolili na wyrównanie i przez długą część partii utrzymywali dwupunktową przewagę. Z czasem odskoczyli na pięć punktów (15:10, 18:13, 20:15) i już chyba nic nie mogło im przeszkodzić w wygraniu tej odsłony. Rosjanom brakowało skuteczności w przyjęciu oraz dobrej gry w ataku. Ostatecznie przegrali czwarty set tym samym wynikiem co poprzedni – 25:19. Początek tie-breaka był lepszy w wykonaniu Rosjan. W końcu Amerykanie wyrównali na 9:9, a chwile później dzięki akcji Reida Priddy’ego po raz pierwszy w piątej partii wyszli na prowadzenie 10:9. Amerykanie utrzymali skromną zaliczkę i wygrali tie-break do 13! Tym samym zespół Johna Sperawa zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich!

Pełne statystyki z meczu dostępne są tutaj.

Stany Zjednoczone – Rosja 3:2 (23:25, 21:25, 25:19, 25:19, 15:12)

Stany Zjednoczone: Anderson, Russell, Sander, Lee, Christenson, Holt, Shoji
Rosja: Michajłow, Grankin, D. Wołkow, Tietiuchin, Wolwicz, A. Wołkow, Werbow, Kobzar, Bakun, Kliuka, Jermakow.