Rio 2016 – Tenis stołowy: Chinki pokonane! Polskie tenisistki złotymi medalistkami paraolimpijskimi!

Polskie tenisistki stołowe – Katarzyna Marszał, Natalia Partyka i Karolina Pęk zdobyły złoty medal igrzysk paraolimpijskich! Polki w finale, po fascynującej walce pokonały Chinki 2:1. Jest to już siódmy medal w tenisie stołowym, zdobyty przez naszą reprezentacje podczas tych igrzysk!

Jako pierwsze do stołu podeszły Karolina Pęk i Natalia Partyka, których rywalkami były Qian Yang i Lina Lei.  Wszystkie cztery zawodniczki, zdobyły w Rio medale w rywalizacji indywidualnej, więc liczyliśmy na wyrównaną walkę.
Pierwszy set kompletnie nie poszedł po myśli naszych zawodniczek, jednak w następnej partii Polki pokazały, że nie zamierzają składać broni, pewnie wygrywając 11:8. Trzeci set rozpoczął się bardzo dobrze, od wysokiego prowadzenia Partyki i Pęk, jednak dalsza część seta była zdecydowanie lepsza w wykonaniu zawodniczek z Azji, które wygrały 10:12, wychodząc na prowadzenie 1:2.  Widać było, że nasze panie mają w pamięci przebieg trzeciej partii i niestety czwarty set również padł łupem obrończyń tytułu, które objęły prowadzenie w całym meczu 0:1.

W następnej kolejności do stołu podeszła Natalia Partyka, której rywalką była Qian Yang. Był to rewanż za finał rywalizacji indywidualnej, w której to Polka była górą.
Mecz miał bardzo podobny przebieg do finału rywalizacji indywidualnej. Pierwszy set pewnie wygrany przez Polkę, drugi na przewagi, a trzeci równie łatwo wygrany jak pierwszy i cały mecz wygrany przez Polkę 3:0. Dzięki tej wygranej, Polki wyrównały stan całego spotkania na 1:1.

To, kto zdobędzie tytuł, zależało od trzeciego meczu pomiędzy Karoliną Pęk a Liną Lei. Mieliśmy lekkie obawy o wynik tego meczu, gdyż Chinka wypadła lepiej w rywalizacji indywidualnej. Polka jednak szybko rozwiała te wątpliwości wygrywając pierwsze dwa sety 11:6 i 11:8. Do zwycięstwa w całym spotkaniu brakowało nam już tylko jednego seta, jednak Chinka nie zamierzała składać broni, wygrywając trzecią odsłonę 9:11. Czwarty set to jednak popis Polki, która wygrała 11:6 zapewniając Polkom złoty medal, a naszej reprezentacji siódmy krążek podczas tej paraolimpiady.

POLSKA – CHINY 2:1
Partyka/Pęk – Yang/Lei 1:3 (4:11, 10:12, 8:11, 5:11)
Natalia Partyka – Qiang Yang 3:0 (11:5, 12:10, 11:8)
Karolina Pęk – Lina Lei 3:1 (11:6, 11:8, 9:11, 11:6)